27. Podaj czynnik przenoszący ciepło w przypadku:


a) pieczenia

b) gotowania

c) smażenia

d) duszenia

!.


Odpowiedź :

Podaj czynnik przenoszący ciepło w przypadku:

a) pieczenia - powietrze

b) gotowania - woda lub para wodna

c) smażenia - tłuszcz

d) duszenia - tłuszcz a następnie woda lub woda z tłuszczem

Żywność poddawana jest procesowi obróbki termicznej celem zwiększenia jej strawności oraz dla bezpieczeństwa jej spożycia (eliminacji drobnoustrojów i bakterii szczególnie w przypadku dziczyzny).

Pieczenie polega na poddaniu żywności działaniu gorącego powietrza. W zależności od potrawy i stosowanego urządzenia może to być powietrze suche lub z dodatkiem pary wodnej. Pieczeniu poddawane są produkty mączne (pieczywo, ciasta), warzywa oraz mięsa.

Gotowanie po poddanie żywności działaniu gorącej wody lub pary wodnej. Gotujemy produkty na bazie mąki (makarony, pierogi), warzywa, mięso.

Smażenie to obróbka termiczna żywności w rozgrzanym tłuszczu (może być zarówno roślinny jak i zwierzęcy). Metoda stosowana dla potraw mięsnych oraz warzywnych. Ilość tłuszczu zależy od specyfiki produktu - czy tylko "leży" na warstwie tłuszczy czy jest nim całkowicie zanurzone.

Duszenie to złożony proces. Może on być dwuetapowy - najpierw  produkt podsmażamy (smażymy wstępnie) a następnie długo gotujemy w niewielkiej ilości  wody, albo długotrwale gotujemy w niewielkiej ilości wody z tłuszczem. Ten sposób obróbki stosujemy głównie dla potraw mięsnych.