Odpowiedź :
Odpowiedź w załączniku.
zad. 31
1. W zadaniach tego typu, pierwsze co należy zrobić to tabelkę, w której to zapisujemy stężenia wszystkich reagentów przed, w trakcie reakcji (zgodnie ze stechiometrią reakcji) oraz w stanie równowagi.
2. Następnie na podstawie zapisanego równania na K(stała równowagi reakcji) zapisujemy równanie z jedną niewiadomą x, zgodnie z tym co mamy w tabelce.
3. Należy takie równanie kwadratowe rozwiązać. Jeżeli oba pierwiastki wychodzą dodatnie to trzeba się cofnąć do tabelki (albo odrazu po jej zapisaniu) zapisać w jakim przedziale może się mieścić nasze x. Zarówno x jak i x-1 są stężeniami, więc ich wartość musi byś dodatnia. To nam determinuje przedział w jakim musi się on znaleźć.
4. Jak już wyliczyliśmy x to na podstawie tabelki obliczamy wartość o którą nas pytają, czyli w tym przypadku, stężenie nieprzereagowanego bromu(w stanie równowagi). Wystarczy odjąć jego początkowe stężenie od wyliczonego stężenia x ( tyle przereagowało).
5. Znamy objętość, która jest równa 1dm^3, obliczamy więc liczbę moli, ponieważ pytają nas o procent masowy. Teraz już wystarczy obliczyć jaki to jest procent z całej masy(może być liczba moli, nie trzeba przeliczać wszystkiego na zwykłą masę - wyjdzie to samo).
zad.32
1. Tutaj również możemy napisać skróconą tabelkę, ponieważ dodajemy 1 mol substratu do znanych już stężeń w stanie równowagi.
2. Po dodaniu pewniej ilości substratu, stężenie produktu na pewno się zwiększy, ponieważ przesunie się stan równowagi w prawo.
3. Nie znamy więc tego stężenia, dlatego też zapisujemy równanie na K, ale już uproszczone z niewiadomą x , które odrazu jest stężeniem bromowodoru w stanie równowagi.
4 Objętość się nie zmieniła. Wyliczamy więc szukaną liczbę HBr w stanie równowagi.