Odpowiedź :
- Okoliczności ukształtowania się idei świętej wojny:
- Cesarz bizantyński Aleksy I Komnen wezwał świat chrześcijański do pomocy w walce z Arabami. Zaczęli oni bowiem realnie zagrażać państwu bizantyńskiemu - zdawano sobie sprawę, że upadek Bizancjum byłby wielką tragedią dla świata chrześcijańskiego, a podboje arabskie na tym się nie skończyły. Zwołano zatem synod w Clermont w 1095 i na nim wspólnie zdecydowano o rozpoczęciu I wyprawy krzyżowej. Szczególnym orędownikiem tej sprawy był papież Urban II, który ogłosił pokój Boży, a więc zakaz walki między chrześcijanami w określone dni w tygodniu, a także obiecał każdemu krzyżowcy zbawienie.
2. Przyczyny
- prośby cesarz bizantyńskich o pomoc w walce z muzułmanami
- chęć wzbogacenia się Europejczyków
- chęć zyskania władzy przez synów rycerzy, którzy w Europie nie mogli zdobyć władzy z różnych przyczyn (np. urodzili się jako czwarci czy piąci w kolejce do oddziedziczenia danego hrabstwa czy księstwa)
- chęć zyskania gwarancji religijnego zbawienia
- chęć wzmocnienia władzy papieskiej
- zainteresowanie światem i chęć do jego odkrywania
- można wymienić jeszcze symboliczną przyczynę: chęć zobaczenia Ziemi Świętej, która miała bardzo duże znaczenie dla chrześcijan
3. Krucjata zebrała się i wyruszyła w 1096 roku. Wśród członków wyprawy najwięcej było rycerstwa z Normandii, Lotaryngii i Włoch, byli również pojedynczy rycerze z Niemiec i Anglii. Rycerstwo ruszyło przez Cesarstwo Bizantyńskie (dokładnie przez Anatolię) do Ziemi Świętej. Po drodze oblężono i zdobyto twierdzę w Antiochii. Potem wkroczono do Palestyny, obleżono Jerozolimę, zdobyto ją i dokonano wielkiej rzezi muzułmańskich mieszkańców miasta. Powstały nowe państwa krzyżowców, wśród których możemy wymienić:
- Królestwo Jerozolimy
- Księstwo Antiochii
- Hrabstwo Edessy
- Hrabstwo Trypolisu
Powstały także nowe zakony rycerskie, jak:
- Templariusze
- Joannici
- Krzyżacy
- Bożogrobcy (obrońcy Bożego Grobu, który znajdował się w Jerozolimie)
- Lazaryci
- Zakon Montjoye (hiszpański zakon)