Odpowiedź :
Nie jest możliwa taka sytuacja, że długość fali elektromagnetycznej wzrośnie przy przejściu z próżni do innego ośrodka wzrosła.
Fala elektromagnetyczna
Fala elektromagnetyczna to zaburzenie pola elektromagnetycznego. Powstaje ona na skutek oddziaływania pól magnetycznych i elektrycznych. Taka fala może rozchodzić się w próżni oraz w innych ośrodkach. Fale takie nazywamy także promieniowaniem elektromagnetycznym.
Przykłady takich fal o różnych długościach to:
- fale radiowe,
- światło widzialne,
- podczerwień,
- mikrofale.
Prędkość fali elektromagnetycznej w próżni to w przybliżeniu [tex]c=300000\frac{km}{s}[/tex]. W powietrzu prędkość rozchodzenia tej fali jest bardzo podobna, do obliczeń przyjmujemy tę samą wartość. W pozostałych ośrodkach prędkość fali elektromagnetycznej jest mniejsza.
Możemy też określić pojęcie częstotliwości fali - jest to liczba pełnych zmian pola elektrycznego i pola magnetycznego w czasie 1 sekundy. Jest ona niezależna do ośrodka, w którym rozchodzi się fala.
Długość fali elektromagnetycznej liczymy ze wzoru:
[tex]\lambda=\frac{c}{f}[/tex]
gdzie:
- [tex]\lambda[/tex] - długość fali,
- [tex]c[/tex] - prędkość fali,
- [tex]f[/tex] - częstotliwość fali.
Fala przechodzi z próżni, gdzie rozchodzi się z prędkością [tex]c[/tex], do ośrodka, w którym rozchodzi się z prędkością [tex]v \le c[/tex]. Niech częstotliwość tej fali ma wartość [tex]f[/tex]. Wtedy możemy zapisać długości fali w obu ośrodkach:
[tex]\lambda_1=\frac{c}{f}\\\lambda_2=\frac{v}{f}[/tex]
oraz mamy:
[tex]\lambda_1 \ge \lambda_2[/tex]
czyli długość fali może być taka sama lub mniejsza niż w próżni. Zatem niemożliwe jest, aby przy przejściu z próżni do innego ośrodka długość fal elektromagnetycznej wzrosła.