Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest określenie barwy fenoloftaleiny w roztworze octanu amonu, oraz jaką analizę należy przeprowadzić, aby wykryć kation niklu w próbce.
Zadanie 1. Określenie barwy fenoloftaleiny w roztworze octanu amonu
Octan amonu to sól pochodząca od słabego kwasu octowego CH₃COOH i słabej "zasady" NH₃·H₂O. Słowo zasada użyłem w tym przypadku w cudzysłowie, ponieważ określenia takie jak "wodorotlenek amonu", lub "zasada amonowa" są wysoce niepoprawne dla wodnego roztworu amoniaku. Jako że jest to sól pochodząca od słabego kwasu i słabej zasady, możemy zapisać równanie hydrolizy tej soli:
[tex]CH_3COONH_4+H_2O\rightleftarrows CH_3COOH+NH_3\cdot H_2O[/tex]
Octan amonu jak każda sól amonowa jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, więc możemy zapisać reakcję w sposób jonowy:
[tex]CH_3COO^-+NH_4^++H_2O\rightleftarrows CH_3COOH+NH_3\cdot H_2O[/tex]
Dochodzimy do wniosku, że mamy do czynienia z hydrolizą typu kationowo-anionowego, a odczyn takiego roztworu będzie obojętny. Czy aby na pewno? Aby to sprawdzić, musimy z tablic chemicznych odczytać stałe dysocjacji dla kwasu octowego oraz wodnego roztworu amoniaku:
[tex]K_a=1,75\cdot 10^{-5}\implies dla\ kwasu\ octowego \\K_b=1,75\cdot 10^{-5}\implies dla\ amoniaku[/tex]
Możemy mieć trzy przypadki:
- Przypadek I [tex]K_a > K_b[/tex]
Jeżeli stała dysocjacji kwasu jest większa od stałej dysocjacji zasady, od której pochodzi dana sól, wówczas odczyn roztworu będzie lekko kwasowy.
- Przypadek II [tex]K_a=K_b[/tex]
Jeżeli stała dysocjacji kwasu jest równa stałej dysocjacji zasady, od której pochodzi dana sól, wówczas odczyn roztworu będzie obojętny.
- Przypadek III [tex]K_a < K_b[/tex]
Jeżeli stała dysocjacji kwasu jest mniejsza od stałej dysocjacji zasady, od której pochodzi dana sól, wówczas odczyn roztworu będzie lekko zasadowy.
Dochodzimy do wniosku, że mamy do czynienia z przypadkiem II. Odczyn będzie obojętny. Fenoloftaleina nie zmienia swojego zabarwienia w roztworach o odczynie kwasowym i obojętnym.
Odpowiedź.: Roztwór nie zmieni swojego zabarwienia (będzie bezbarwny).
Zadanie 2. Wykrywanie kationów niklu(II)
Kationy zostały podzielone na 5 grup analitycznych. Podziału tego dokonał Fressenius. Każda grupa ma swój własny odczynnik grupowy (jest to taki odczynnik, który reaguje z daną grupą kationów). Kation niklu(II) znajduje się w 3 grupie analitycznej obok takich kationów jak: żelaza(II) i żelaza(III), kobaltu(II), manganu(II), cynku oraz chromu(III). Odczynnikiem grupowym jest AKT (amid kwasu tiooctowego) w środowisku buforu amonowego i dodany do roztworów soli tych kationów powoduje wytrącenia siarczków lub wodorotlenków.
Z treści zadania wiemy, że po dodaniu do roztworu zawierającego jony niklu(II) wodorotlenku sodu strącił się zielony osad, który nie rozpuścił się w nadmiarze odczynnika:
[tex]Ni^{2+}+2OH^-\riightarrow Ni(OH)_2\downarrow\\Ni(OH)2\downarrow + OH^-\rightarrow X[/tex]
Aby potwierdzić w próbce obecność jonów niklu(II) należy zastosować reakcję charakterystyczną. Taką reakcją będzie reakcja Czugajewa. Reakcja ta polega na dodaniu do próbki zawierającej jony niklu(II) roztworu odczynnika Czugajewa (dimetyloglioksym) w środowisku amoniakalnym. W przypadku obecności tych jonów następuje wytrącenie różowego osadu soli kompleksowej. Reakcji tej nie ulegają inne kationy z tej grupy analitycznej i dzięki temu możemy potwierdzić obecność jonów niklu(II) ze 100% prawdopodobieństwem. Reakcję te możemy zapisać w formie uproszczonej:
[tex]Ni^{2+}+2Hdmg\xrightarrow {NH_3\cdot H_2O} [Ni(dmg)_2]\downarrow+2H^+[/tex]
lub w formie pełnej, która znajduje się w załączniku.