Co byś zmieniła/zmienił w obecnym prawie pracy?

Odpowiedź :

1. Pensja minimalna

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wzrośnie do 3010 zł brutto. Oznacza to podwyżkę o 210 zł brutto.

Polski Ład zakłada, że minimalne wynagrodzenie za pracę nie podlega opodatkowaniu. Zarabiający najniższą krajową nie zapłacą więc podatku dochodowego.

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład powodują, że inaczej niż do tej pory będzie obliczana składka zdrowotna, co dotyczy także osób zarabiających najniższą krajową.

2. Pracy zdalnej

Rząd chce przyjąć projekt nowelizacji kodeksu pracy, zakładający wprowadzenie do kodeksu definicji pracy zdalnej oraz uregulowania w tym zakresie obowiązków pracodawcy i pracownika

W projekcie mają znaleźć się regulacje zgodnie z którymi będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia, przy czym nie będzie wymagana forma pisemna.

Zgodnie z projektowaną regulacją, pracodawca będzie mógł w szczególnych przypadkach (tj. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, lub w okresie, w którym z powodu siły wyższej zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe) powierzyć wykonywanie pracy zdalnej przez pracownika, przy zastrzeżeniu złożenia przez pracownika bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenia o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy w tej formie.

3. Ochrony sygnalistów

Przepisy te będą wynikały z konieczności wdrożenia dyrektywy UE. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników będą mieli obowiązek ustalenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych, określającego wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Regulamin ten będzie musiał zostać uzgodniony z przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi. Pracodawcy będą także zobowiązani do prowadzenia rejestru zgłoszeń wewnętrznych.

4.