Odpowiedź :
Maszyny proste
W którym wypadku została wykonana największa praca ?
a) Przy wciąganiu na drugie piętro skrzynek z cegłami przy użyciu bloku nieruchomego - to zdanie jest poprawne
b) Przy wciąganiu na to samo piętro takiej samej liczby cegieł za pomocą zespołu bloków : nieruchomego i ruchomego
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy sprawdzić jak działają bloki ruchome i nieruchome:
- Bloczek nieruchomy - jest to krążek obracający się wokół stałej osi. Na krążek nałożona jest lina. Na jednym końcu tej linki zamieszczamy ciało przeznaczone do podniesienia, a do drugiego końca przykładamy siłę potrzebną do zrównoważenia ciężaru ciała. Wartość siły działania na bloku nieruchomym jest równa wartości siły oporu. To znaczy, że siła, która jest potrzebna do wciągnięcia cegieł jest równa ich ciężarowi.
- Bloczek ruchomy - to blok zawieszony na lince, której jeden koniec jest na stałe przywiązany do belki, do drugiego zaś przyłożona jest siła równoważąca ciężar podnoszonego ciała. Położenie bloku względem powierzchni zmienia się w czasie jego działania. Wartość siły działania na bloku ruchomym jest dwukrotnie mniejsza od wartości siły oporu. To znaczy, że siła, która jest potrzebna do wciągnięcia cegieł jest równa połowie ich ciężaru.
To oznacza, że gdy połączymy dwa bloki w jeden wielobloczek będziemy musieli użyć mniejszej siły czyli wykonamy mniejszą pracę.
Największa praca zostanie wykonana przy użyciu tylko bloku nieruchomego.
Co zyskuje się, stosując maszyny proste:
a) dźwignie: dwustronną i jednostronną
b) bloki: ruchomy i nieruchomy
c) kołowrót
d) równię pochyłą
a) Celem dźwigni dwustronnej i jednostronnej jest uzyskanie siły większej przy użyciu siły mniejszej. Przy użyciu belki i punktu podparcia uzyskujemy moment siły tym większy im dłuższa jest belka.
b) Celem bloków ruchomych i nieruchomych jest zmiana kierunku działania siły oraz w niektórych przypadkach uzyskanie siły większej przy użyciu siły mniejszej. W bloku nieruchomym możemy jedynie zmienić kierunek działania siły bez utraty wartości. W bloku ruchomym natomiast możemy również zredukować siłę potrzebną do wykonania danej pracy dwukrotnie.
c) Kołowrót służy do podnoszenia i opuszczania ładunku zawieszonego na linie przez nawijanie jej na obracający się wał, napędzany korbą. Kołowrót w zależności od wielkości korby służy jako dźwignia dzięki różnicy w promieniu korby i wału (im większa różnica w promieniach tym większy moment siły i tym łatwiej nawijać linę na wał).
d) Równia pochyła to płaska powierzchnia nachylona do poziomu pod pewnym kątem. Dzięki niej można zmieniać położenie ciał w pionie suwając przedmioty po jej powierzchni i wykonując pracę.