Ciało porusza się ruchem harmonicznym. Amplituda drgań wynosi 21 cm, a drgania odbywają się z częstością kołową równą w = 3 całe i 1/s . Oblicz wartości prędkości i przyspieszenia ciała w chwili, w której przechodzi ono przez położenie równowagi.

Ciało porusza się ruchem harmonicznym. Amplituda drgań wynosi 30 cm, a drgania odbywają się z częstością kołową równą w = 2 całe i 1/s. Oblicz wartości prędkości i przyspieszenia ciała w chwili, w której osiąga ono maksymalne wychylenie.


Ciało Porusza Się Ruchem Harmonicznym Amplituda Drgań Wynosi 21 Cm A Drgania Odbywają Się Z Częstością Kołową Równą W 3 Całe I 1s Oblicz Wartości Prędkości I Pr class=

Odpowiedź :

Ruch harmoniczny, amplituda, prędkość i częstość kołowa

Ciało poruszające się ruchem harmonicznym o amplituda A=21 cm i  częstości kołowej równej ω= 3[tex]\frac{rad}{s}[/tex] posiada wartości prędkości wynoszącą v=0,63[tex]\frac{m}{s}[/tex] i przyspieszenia a=0 w chwili, w której przechodzi ono przez położenie równowagi.

Najpierw popatrzmy na równania ruchu harmonicznego a konkretniej na prędkość i przyspieszenie bo o to autor prosi w zadaniu:

[tex]v(t)=Awcos(wt)\\a(t)=-Aw^{2} sin(wt)[/tex]

Pominąłem w nawiasach symbol Ф ponieważ zakładamy dla prostoty obliczeń, że liczymy ruch drgający bez przesunięcia początkowego Ф.

Teraz w treści zadania doczytujemy, że interesuje nas moment przejścia ciała przez położenie równowagi. W tym charakterystycznym położeniu należy wiedzieć, że prędkość (v) posiada wartość maksymalną a położenie (x) i przyspieszenie (a) posiadają wartość minimalną równą 0.

(przyspieszenie (a) i położenie (x) są zależne od funkcji sin(...) która minimalnie przyjmuje wartość równą 0)

Tak naprawdę posiadamy połowę rozwiązania ponieważ ustaliliśmy, że przyspieszenie w położeniu równowagi wynosi a=0. Lecz co to oznacza, że v jest maksymalne ?

Odpowiedź można odnaleźć łatwo we wzorze na prędkość ponieważ występuje tam funkcja cos(...), która jak wiadomo z matematyki maksymalnie przyjmuje wartość 1 niezależnie od tego "co się w niej znajduje". Dlatego prędkość maksymalna w ruchu drgającym to:

[tex]v_{max}=Aw=0,21*3=0,63\frac{m}{s}[/tex]