Odpowiedź:
C2H6+Br2 → reakcja nie zachodzi
C2H4+Br2 →C2H4Br2
M(Br2)=160g/mol
mr=58g
Cm(Br2)=(Cp*d)/(M*100%)=(8%*1,1g/cm3)/(160g/mol*100%)=0,00055mol/cm3
V(Br2)=145,45cm3
n(Br2)=Cm(Br2)*V(Br2)=0,00055mol/cm3*145,45cm3=0,08mol
n(C2H4)=n(Br2)=0,08mol
M(C2H4)=28g/mol
ms(C2H4)=n(C2H4)*M(C2H4)=0,08mol*28g/mol=2,24g
Cp(C2H4)[m/m]=(ms(C2H4)*100%)/mr=(2,24g*100)/58g=3,862%
ms(C2H6)=mr-ms(C2H4)=58g-2,24g=55,76g
Cp(C2H6)[m/m]=(ms(C2H6)*100%)/mr=(55,76g*100)/58g=96,138%
Va=22,4dm3/mol
V(C2H4)=n(C2H4)*Va=0,08mol*22,4dm3/mol=1,792dm3
M(C2H6)=30g/mol
n(C2H6)=ms(C2H6)/M(C2H6)=55,76g/30g/mol=1,859mol
Vs(C2H6)=n(C2H6)*Va=1,859mol*22,4dm3/mol=41,642dm3
Vc=V(C2H4)+Vs(C2H6)=1,792dm3+41,642dm3=43,434dm3
Cp(C2H4)[v/v]=(V(C2H4)*100%)/Vc=(1,792dm3*100%)/43,434dm3=4,126%
Cp(C2H6)[v/v]=(V(C2H6)*100%)/Vc=(41,642dm3*100%)/43,434dm3=95,874%