Ktoś pomoże z tymi rownaniami z węglowodorów nienasyconych, nie mam pojęcia jak to zrobić a jutro mam z tego pisać kartkówkę i bym prosiła bardzo gdyby ktoś wytłumaczył jak to zrobić.

Ktoś Pomoże Z Tymi Rownaniami Z Węglowodorów Nienasyconych Nie Mam Pojęcia Jak To Zrobić A Jutro Mam Z Tego Pisać Kartkówkę I Bym Prosiła Bardzo Gdyby Ktoś Wytł class=

Odpowiedź :

Witaj :)

  Naszym zadaniem jest zapisanie równań reakcji alkenów, z różnymi substancjami nieorganicznymi.

Alkeny to węglowodory nienasycone, które pomiędzy atomami węgla w cząsteczce zawierają jedno wiązanie podwójne. Wzór ogólny alkenów to [tex]C_nH_{2n},\ dla\ n\geq 2[/tex]. Ze względu na obecność wiązania podwójnego alkeny są dość reaktywne chemicznie. Ulegają reakcją addycji, czyli przyłączenia z rozerwaniem wiązania wielokrotnego, oraz reakcją polimeryzacji. Jeżeli przeprowadzamy reakcję addycji do wiązania podwójnego, to musimy pamiętać, że obowiązuje nas reguła Markownikowa. Reguła Markownikowa określa kierunek addycji cząsteczki typu H-X do wiązania nasyconego. Mówi o na o tym, że w wyniku reakcji addycji cząsteczki typu H-X do wiązania wielokrotnego, atom wodoru przyłączy się do atomu węgla związanego z większą liczbą atomów wodoru (rozpatrujemy tylko wiązania wielokrotne). Reguła ta dotyczy addycji w przypadku, jeżeli mamy do czynienia z niesymetrycznym związkiem nienasyconym. Co to znaczy niesymetryczny? - to oznacza, że jeżeli przetniemy związek płaszczyzną pionową przechodzącą przez środek wiązania wielokrotnego, to okaże się, że po obu stronach płaszczyzny mamy różne części związku, np.:

[tex]HC\equiv CH[/tex]

Jeśli przeprowadzimy płaszczyznę pionową przez wiązanie potrójne, to po obu stronach płaszczyzny mamy taką samą część, ale np.:

[tex]CH_2=CH-CH_2-CH_3[/tex]

Jeśli tutaj poprowadzimy płaszczyznę, to po stronie lewej mamy CH₂, a po stronie prawej CH-CH₂-CH₃, więc jest to alken niesymetryczny.

Reakcja 1

  W tej reakcji mamy addycję wody do etenu. Reakcja addycji wody do alkenów zachodzi w środowisku kwasowym, a jej produktami są alkohole. W tym przypadku mamy do czynienia z alkenem symetrycznym i reguła Markownikowa nas nie obowiązuje.

[tex]CH_2=CH_2+H_2O\xrightarrow {H_3O^+}CH_3-CH_2-OH[/tex]

Otrzymanym produktem jest alkohol etylowy (etanol), alkohol I-rzędowy.

Reakcja 2

  W tej reakcji mamy do czynienia z addycją chlorowodoru do cząsteczki propenu. Jak widzimy mamy do czynienia z alkenem niesymetrycznym, więc obowiązuje nas reguła Markownikowa. Zgodnie z tą regułą atom wodoru przyłączy się do ostatniego atomu węgla, a atom chloru do węgla numer 2. Nastąpi rozerwanie wiązania wielokrotnego i powstanie chlorowcopochodna alkanu.

[tex]CH_3-CH=CH_2+HCl\rightarrow CH_3-CH(Cl)-CH_3[/tex]

Otrzymanym produktem jest 2-chloropropan

Reakcja 3

  W tej reakcji mamy do czynienia z addycją bromu do but-2-enu. Alken jest symetryczny, więc reguła Markownikowa nas nie obowiązuje. Jeden atom bromu przyłączy się do węgla numer 2, a drugi do węgla numer 3. Dojdzie do rozerwania wiązania nasyconego i powstanie dibromopochodna alkanu.

[tex]CH_3-CH=CH-CH_3+Br_2\rightarrow CH_3-CH(Br)-CH(Br)-CH_3[/tex]

Otrzymanym produktem jest 2,3-dibromo butan.

Reakcja 4

  W tej reakcji mamy do czynienia z polimeryzacją etenu. Polimeryzacja to reakcja łączenia się pojedynczych cząsteczek zwanych merami w większe agregaty zwane polimerami. Reakcja ta wymaga wysokiej temperatury, oraz ciśnienia.

[tex]nCH_2=CH_2\xrightarrow {\Delta p/\Delta t}-[CH_2-CH_2]_n-[/tex]

Otrzymanym produktem jest polietylen.