Odpowiedź :
Aby odpowiedzieć na to zadanie, należy najpierw zapoznać się z konstrukcją charakterystyki.
Czym jest charakterystyka?
Charakterystyka postaci to inaczej opis jakiejś osoby. Należy pamiętać jednak, że nie wystarczy wymienić kilku cech charakteru, bez żadnego rozwinięcia. Charakterystyka powinna być interesująca dla odbiorcy, umożliwiając mu wyobrażenie sobie opisywanej postaci. Zanim zaczniemy pisać, musimy się zastanowić, jak sami ją odbieramy, z czym nam się kojarzy czy budzi naszą sympatię, czy może inne odczucia? Pisząc o cechach charakteru lub sposobie bycia należy postarać się poprzeć swoje wnioski przykładami z utworu.
Charakterystyka musi składać się z trzech części:
- wprowadzenie, w którym ogólnie przedstawimy bohatera naszego wypracowania, napiszemy, kim jest;
- rozwinięcie: opis wyglądu, usposobienia, cech charakteru itd.;
- podsumowanie, czyli wyrażenie własnej opinii.
Jeśli pisanie charakterystyki nie jest naszą mocną stroną, możemy najpierw stworzyć plan, w którym wymienimy pokrótce wszystko, o czym chcielibyśmy napisać, a potem dopiero rozwinąć to w wypracowaniu.
Powinniśmy się postarać, aby stworzony przez nas opis nie brzmiał byle jak. Nie bójmy się tworzyć dłuższych zdań, rozwijających daną myśl lub przykładów z tekstu, które będą potwierdzały nasze opinie. Spróbujmy wyłuszczyć takie cechy danej osoby, które sprawiają, że staje się on kimś nietuzinkowym i wyjątkowym. Unikajmy ciągłych powtórzeń, przede wszystkim czasowników być, mieć, itd.
Ania Shirley, kilka podpowiedzi, do dalszego rozwinięcia:
1. Wstęp:
- Kim była Ania, gdzie i z kim przebywała po śmierci rodziców?
2. Rozwinięcie:
- Jak wyglądała Ania (rude włosy, blada cera, piegi, duże, zielone oczy, szerokie usta, ładny nos), jak się ubierała (skromne, nieciekawe stroje) oraz jak zmienił się jej wygląd po przeniesieniu na Zielone Wzgórze.
- Przykładowe cechy Ani, o których warto wspomnieć: wrażliwość, impulsywność, szczerość, prostolinijność, roztrzepanie, ale też opanowanie (kiedy zachorowała siostra Diany), samokrytycyzm, bardzo rozwinięta wyobraźnia (nadawanie fantazyjnych nazw różnym miejscom), ambicja, konsekwencja i cierpliwość (rywalizacja z Gilbertem w szkole), ciekawość świata, miłość i oddanie w stosunku do Maryli i Mateusza (kiedy zrezygnowała z dalszej edukacji, aby pozostać przy Maryli), przywiązanie i szczerość w przyjaźni.
3. Podsumowanie, w którym należy już wszystko pozostawić osądowi autora charakterystyki.
Przykładowe cytaty o Ani, którymi można się posłużyć:
- „Kocham piękno i cierpię, gdy patrząc w zwierciadło, widzę swoją brzydotę”. (Ania o sobie)
- „[…] czasami nasze słowa wyprzedzają myśli i wymykają nam się bezwiednie, zanim zdążymy się nad nimi zastanowić”. (Ania o sobie)
- „Z początku lękałam się, że pozostanie na zawsze taką postrzeloną kozą, ale obecnie mogę jej we wszystkim zaufać”. (Maryla o Ani)
- „Twoją wadą, Aniu, jest to, że za bardzo koncentrujesz się na swojej osobie. Powinnaś pomyśleć o pani Allan i o tym, co dla niej będzie miłe i przyjemne […]”. (Maryla o Ani)
- „[…] jesteś zbyt wielki trzpiot. Gdy ci jakiś pomysł strzeli do głowy, nie zastanawiasz się ani przez chwilę, czy należy tak postąpić, czy też nie!” (Małgorzata Linde o Ani)
- „Ania jest jak tęcza, posiada wiele odcieni, a każdy z nich jest piękny”. (Pani Barry o Ani).
Przykładowe porównania, które można stworzyć w charakterystyce to porównanie Ani i Diany (wygląd, zainteresowania, sytuacja rodzinna).
Przykładowe związki frazeologiczne, jakich można użyć to: chuda jak patyk, gadatliwa jak papuga, uparta jak osioł, patrzeć przez różowe okulary, nie owijać w bawełnę.
#TSR1