Narysuj wzory półstrukturalne alkoholi i fenoli o następujących nazwach.
a) 2,4-dimetylopentan-2-ol
b) but-2-en-1-ol
c) propano-1,3-diol
d) 2-metylofenol
e) benzeno-1,4-diol


Odpowiedź :

Odpowiedź w załączniku. Żeby to narysować najpierw należy narysować pusty szkielet składający się z połączonych pojedynczymi wiązaniami atomów węgla. Ich ilość zależy od tego od jakiego węglowodoru jest ta pochodna.

W podpunkcie a) jest to pentan, więc rysujemy 5 połączonych węgli. Następnie zajmujemy się ich numeracją, jak już to mamy to wystarczy popatrzeć na nazwę,czyli co autor od nas chce. W tym przypadku:

1. 2,4-dimetylo oznacza że przy drugim i czwartym atomie węgla jest grupa metylowa -CH3;

2. końcówka -an oznacza że wszystkie wiązania są pojedyncze(alkan)

3. 2-ol, że przy drugim atomie węgla jest grupa hydroksylowa -OH.

Jak już mamy podstawniki, to wystarczy dopisać odpowiednią ilość atomów wodoru(nie rozgałęziamy ich bo proszą o półstrukturalne, robimy tak tylko z tzw hetero atomami czyli wszystkimi poza węglem i wodorem) przy każdym węglu, żeby zgadzała się jego wartościowość równa 4.

W podpunkcie b) jest to buten, więc rysujemy 4 atomy C i je numerujemy.

1. -2-en... oznacza że przy drugim atomie węgla jest wiązanie podwójne (alken)

2. -1-ol oznacza że przy pierwszym atomie węgla jest grupa hydroksylowa - OH

Znowu jak już mamy podstawniki i wiązanie podwójne to dopisujemy odpowiednią liczbę wodorów, pamiętając o tym podwójnym wiązaniu.

W podpunkcie c) sprawa jest znowu prosta bo jest to pochodna propanu - 3 atomy węgla. Przy pierwszym i trzecim jest grupa -OH.

W podpunkcie d) jest to pochodna fenolu, czyli węglowodoru aromatycznego gdzie do pierścienia benzenu przyczepiona jest grupa -OH. Do takiego związku przyczepiono przy drugim atomie C , grupę metylową. Numerację zaczynami od węgla przy którym jest grupa -OH.

W podpunkcie e) jest to pochodna zwykłego benzenu, gdzie przy 1 i 4 atomie jest grupa -OH

Zobacz obrazek Krzysiek1996902