Odpowiedź :
"Król Edyp“ - konflikt racji moralnych występuje w historii Edypa, który był dobrym władcą chcącym uratować lud Teb przed klęskami. Gdy dowiedział się, że wszelkie nieszczęścia nawiedzające miasto były konsekwencją tego, że nie znaleziono mordercy poprzedniego króla, uznał, że nie spocznie, dopóki nie znajdzie mordercy i nie wygna go z miasta. Edyp był jednak pełen pychy – nie pomyślał bowiem, że on sam mógł być winnym śmierci poprzedniego władcy.
„Makbet“ - szlachetny, wierny królowi rycerz, zmienia się pod wpływem przepowiedni czarownic, które obudziły w nim żądzę władzy. Bohater dokonuje wyboru między władzą, a kodeksem rycerskim. Wkracza na drogę zbrodni, by osiągnąć cel.
„Konrad Wallenrod“ - w walce o wolność ojczyzny sięgnął do najbardziej nieetycznych metod, poświęcając siebie, swoje życie i honor. Dla wyższego celu zrezygnował ze szczęścia osobistego, złamał kodeks rycerski, poświęcił swój honor, posługując się podstępem i zdradą. Wybierał metodę walki, o której mówi motto powieści: „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem”.