Odpowiedź :
W części wiersza „Grób Agamemnona” Juliusz Słowacki dokonuje porównania pomiędzy starożytną Grecją a współczesną Polską.
Autor utworu zestawia w nim bohaterskie zwycięstwa starożytnych Greków z miażdżącą porażką, jaką ponieśli Polacy w powstaniu listopadowym, która w efekcie doprowadziła do utraty niepodległości Polski. Słowacki, w swoim rozgoryczeniu, odmawia Polakom prawa do przystanięcia pod Termopilami, gdzie wszyscy Spartanie poświęcili życie dla umiłowanej ojczyzny, podczas gdy współcześni Polacy nie byli gotowi, aby ponieść ofiarę dla swojego kraju. Okazuje się, że rodacy wieszcza zasługują jedynie na porównanie ich klęski z klęską Greków pod Cheroneą, z której uciekli w hańbie, oddając tym samym swoją niepodległość. Jako główną przyczynę porażki zrywu powstańców Słowacki upatruje postawę szlachty polskiej, tłamszącej głos reszty narodu. W odniesieniu do jej działań autor przywołuje zabójczą koszulę Dejaniry, która doprowadziła Heraklesa do śmierci w męczarniach.
„Grób Agamemnona”
„Grób Agamemnona” to wiersz autorstwa Juliusza Słowackiego, powstały w 1839 roku. Stanowi on fragment pieśni VIII „Podróży do Ziemi Świętej z Neapolu”. Do napisania utworu zainspirowała poetę wizyta w miejscu, które uważano w tamtych czasach za grobowiec króla Agamemnona, będącego głównym dowódcą armii greckiej pod Troją.
#SPJ4