Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Jama nosowa Funkcja:to przede wszystkim zabezpieczanie dróg oddechowych przed rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii.
Budowa: Rozpoczyna się nozdrzami przednimi, a kończy nozdrzami tylnymi, które łączą się z gardłem przewodem nosowo-gardłowym. Bezpośrednio sąsiaduje z zatokami przynosowymi: zatoką klinową, szczękową i czołową. Przegroda nosowa dzieli jamę nosową na dwie części.
Płuca: FunkcjePłuca pełnią dwie funkcje – oddechową i filtrującą to w nich odbywa się najważniejszy etap procesu oddychania.
Budowa:Prawe płuco składa się z trzech płatów: górnego, środkowego i dolnego, rozdzielonych szczelinami poziomą i skośną. Lewe płuco - z dwóch płatów: górnego i dolnego rozdzielonych szczeliną skośną – i jest mniejsze od prawego. Ma nawet specjalne wgłębienie na serce (wcięcie sercowe, wycisk sercowy) otoczone osierdziem.
Tchawica funkcje:tego narządu jest oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie usuwania kurzu i drobnoustrojów przedostających się do organizmu drogą oddechową.
Budowa:Składa się z kilkunastu chrząstek tchawiczych, o podkowiastym kształcie, zbudowanych z chrząstki szklistej.
2. postać hemoglobiny, w której związane są cztery cząsteczki tlenu. Połączenie nie polega na utlenianiu hemoglobiny, przez co określane jest jako utlenowanie.
3.Należy przygotować w zlewce roztwór wody wapiennej (Ca(OH)2), klarowną ciecz. Następnie za pomocą rurki szklanej wdmuchiwać (zachowując środki ostrożności) powietrze z płuc. Po wykonanym doświadczeniu woda mętnieje i pojawia się biały osad CaCO3 – węglan wapnia.