b) Przedstaw stosunek autora tekstu do Komuny Paryskiej.

c) Odpowiedz, jaka cecha ludu francuskiego uczestniczącego w walkach Komuny Paryskiej budziła podziw autorów obu przedstawionych źródeł. Uzasadnij swoją opinię.

d) Wyjaśnij przesłanie skierowane do ówczesnych Polaków zawarte w przytoczonym opisie wydarzeń.


B Przedstaw Stosunek Autora Tekstu Do Komuny Paryskiejc Odpowiedz Jaka Cecha Ludu Francuskiego Uczestniczącego W Walkach Komuny Paryskiej Budziła Podziw Autorów class=

Odpowiedź :

(b) Stosunek autora tekstu do Komuny Paryskiej był niejednoznaczny. Twórca tekstu podkreślał, że buntujący się lud popełniał błędy w swojej działalności poprzez:

  • przyjęcie, że rząd należy krytykować bez względu na jego decyzje
  • umniejszanie własnych błędów i potknięć, tuszowanie ich
  • wewnętrzne zepsucie i zaściankowe myślenie

Mimo tego autor tekstu podkreśla, że ludowi Paryża przyświecały szczytne cele i idee, więc Komuna Paryska nie była skrajnie negatywnym zjawiskiem.

(c) Podziw budziło zaangażowanie i szczytna idea promowana przez paryżan. Podkreślono szlachetność ludu i jego patriotyczną postawę.

(d) Przesłanie do Polaków opierało się na zachęcie do podjęcia rewolucyjnych działań, sprzeciwieniu się nieakceptowalnym reżimom władzy i wywalczeniu wolności dla narodu polskiego.

Czym była Komuna Paryska?

Komuną Paryską nazywa się zryw ludności Paryża, który jako wspólnota (czyli Komuna) krytykował działania rządzących, domagając się wpływu na losy państwa. Zryw wybuchł w 1871 roku.

#SPJ1

Viz Inne Pytanie