czy mógł by mi ktoś NApiSAć rEFerat o kwaśnyh deszczah

Odpowiedź :

Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne, o odczynie kwaśnym; zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw oraz różnego rodzaju produkcji przemysłowej.

Kwaśnego deszczu nie można gołym okiem odróżnić od zwykłych opadów, ale jego wpływ na środowisko naturalne można łatwo zauważyć. Pojawiają się tam, gdzie spalane są ogromne ilości paliw kopalnych, w wyniku, czego do atmosfery przedostają się węglowodory. Głównymi winowajcami w procesie powstawania kwaśnych deszczów są tlenki siarki i azotu. Rozpuszczają się one z dużą łatwością w wodach atmosferycznych to jest w opadach deszczu bądź śniegu, powodując ich zakwaszenie. Na ziemię spadają, więc zamiast czystej wody rozcieńczone kwasy siarkowy i azotowy.Najważniejszym czynnikiem warunkującym powstanie chmury jest wstępujący ruch wilgotnego powietrza. Wstępujące powietrze rozszerza się, ochładza, przy czym część odparowanej wody kondensuje się i wytwarza mikro kropelki. Gdy temperatura powietrza wznoszącego się ku górze przekroczy punkt rosy, para wodna skrapla się i powstają chmury.

Chmura jest widzialnym zbiorem zawieszonych w atmosferze kropelek wody lub kryształków lodu, albo jednych i drugich, będących produktem tzw. „zagęszczenia” pary wodnej zawartej w powietrzu.

Zawartość wody w chmurze zależy od temperatury i waha się w granicach od 0,2 do 5 g w 1 m³. Chmury tworzą się głównie na skutek procesu termodynamicznego przebiegającego bez wymiany ciepła z otoczeniem.

Kwaśne deszcze powstają w wyniku łączenia się kropelek wody z gazowymi zanieczyszczeniami powietrza.

Największe znaczenie ma:

• dwutlenek siarki (szacuje się że w Europie jest on w 60% sprawcą kwaśnych opadów),

• tlenek azotu,

• siarkowodór,

• tlenek węgla (IV)

• chlorowodór.

W przeszłości opady atmosferyczne w Europie nie były zanieczyszczone. W dzisiejszych czasach przez rozwój przemysłu pojawiły się kwaśne deszcze. Przez ogromne ilości spalanego przez nas węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego emitowanego do atmosfery zanieczyszcza się woda deszczowa. Nie tylko działalność człowieka przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy. Naturalnymi źródłami zanieczyszczeń są czynne wulkany, które wybuchając dwutlenek siarki i tlenek azotu. Dwutlenek siarki jest bardzo groźny, bo gdy rozpuszcza się w wodzie tworzy kwas siarkowy, który niszczy białko i wywołuje oparzenia na skórze. A tlenek azotu w atmosferze ulega złożonym przemianom chemicznym. Poziom kwaśności mierzy się w skali, pH. Im większe stężenie kwasu tym niższe pH. Opad mający niższą wartość od 5,6 pH jest kwaśny. Rzadko w Polsce spotykane deszcze o wartości poniżej 3,0 pH.