Witam proszę o pomoc w zadaniu 14 . Dziękuję i pozdrawiam ​

Witam Proszę O Pomoc W Zadaniu 14 Dziękuję I Pozdrawiam class=

Odpowiedź :

Temat: Rozwiązywanie równań

Co mamy dane w zadaniu?

  • Franek kupił 8 bułek i jeden bochenek chleba
  • za swoje zakupy zapłacił 7,70 zł
  • bułka jest 3 razy tańsza od chleba, co jest równoznaczne z tym, że chleb jest 3 razy droższy

Wprowadźmy oznaczenia:

x → cena bułki

3x → cena chleba

7,70 zł → łączna cena zakupów

Pamiętamy, że Franek kupił 8 sztuk bułek.

Układamy, a następnie rozwiązujemy równanie:

8 · x + 3x = 7,70 zł

8x + 3x = 7,70 zł (redukujemy iksy)

11x = 7,70 zł (dzielimy obustronnie przez 11)

x = 0,70 zł, czyli 70 groszy (bo 1 zł = 100 gr)

Odp. Jedna bułka kosztowała 70 groszy.