Odpowiedź :
Narodziny nazizmu w Niemczech Surowe warunki pokoju wersalskiego i kryzys gospodarczy po I wojnie światowej stały się przyczyną powstania narodowego socjalizmu w Niemczech. Jego podstawą były: rasizm, skrajny nacjonalizm i dążenie do ekspansji terytorialnej, mającej zapewnić Niemcom przestrzeń życiową na wschodzie.
W 1923 r w Monachium, stolicy Bawarii miała miejsce nieudana próba puczu (zamachu stanu; przejęcia władzy). Władzę próbowała przejąć Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP), której przywódcą był Adolf Hitler . W więzieniu napisał książkę p.t. "Mein Kampf" , co oznacza – moja walka, Przedstawił w niej program narodowego socjalizmu, opierając go na przekonaniu o wyższości rasowej Niemców i ich prawa do rządzenia światem.
W 1933 r. Adolf Hitler w legalny sposób został kanclerzem Niemiec a w 1934 r., po śmierci prezydenta przejął jego kompetencje i sprawował rządy dyktatorskie. Wkrótce jako führer skupił w rękach całą władzę i konsekwentnie dążył do obalenia postanowień traktatu wersalskiego.
III Rzesza Niemiecka była państwem totalitarnym , które prześladowało swoich obywateli pochodzenia żydowskiego oraz niegodzących się z rządami nazistowskimi, tworząc dla nich obozy koncentracyjne. W 1935 r. w Norymberdze ogłoszono tzw. ustawy norymberskie. W ten sposób pozbawiono Żydów większości praw obywatelskich. Szczytem prześladowań była noc 9/10 listopada 1938 r., nazywana “kryształową nocą”.
#SPJ1