Połącz utwór z autorem oraz krótkim opisem tekstu. J. Kochanowski,

A. Mickiewicz, J. Słowacki ,,Na zdrowie", ,,Na lipę", „Pieśń Świętojańska o Sobótce", ,,Czego chcesz od nas Panie", ,,Tren 1", ,,Tren 5", ,,Tren 7", ,,Tren 8", ,,Reduta Ordona",., Śmierć Pułkownika", ,, Świtezianka", ,,Dziady cz. II, ,,Sonety krymskie", ,,Pan Tadeusz", ,,Balladyna" Epopeja narodowa opisująca szlachtę zaściankową w ważnym dla narodu momencie. Na pierwszy plan wychodzi historia miłosna Tadeusza Soplicy (do Telimeny oraz Zosi). Dramat poświęcony starosłowiańskiej tradycji zwanej Dziadami, która polegała na kontakcie z duszami zmarłych, pomaganiu im. Dramat którego główną bohaterką jest Balladyna dziewczyna, która zabija najpierw siostrę, a następnie kolejne osoby z chęci lepszego życia, strachu itp. Fraszka opiewająca ważność zdrowia. Fraszka opisująca sielankę życia na wsi. Pieśń przedstawiająca pochwałę zapomnianego przez współczesnych święta - Noc Świętojańską. Hymn skierowany do Stwórcy zawierający wątki dziękczynne, błagalne i pochwalne. Tren wprowadzający czytelnika w atmosferę żalu i rozpaczy po śmierci córki. Przejawia się tu niemoc i załamanie wiary. Tren porównujący małe dziecko do wschodzącej oliwki, którą nieuważny ogrodnik podciął. Tren opisujący stratę, smutek i samotność po śmierci córki spotęgowane przez porzucone lub spakowane do trumny rzeczy zmarłej. Tren opisujący ,,grobową" ciszę panującą w domu oraz samotność, która spotęgowana jest zauważalnym brakiem ruchliwego kiedyś - dziś nieżywego dziecka. Zbiór utworów opisujących piękno przyrody w czasie podróży na Krym, nieznanych i egzotycznych miejsc dla bohatera - pielgrzyma. Ballada opowiadająca o parze zakochanych - nieznanej dziewczynie i Strzelcu. Chłopak składa obietnicę dziewczynie, a następnie ją łamie, więc dostaje surową karę. Historia Ordona, który w obronie przed rosyjską armią wysadził redutę na warszawskiej Woli.
Historia Emilii Plater bohaterka powstania listopadowego, kobiety-pułkownika, która umarła z wycieńczenia po nierównej walce z rosyjskimi wojskami.​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

''Pan Tadeusz",- Epopeja narodowa opisująca szlachtę zaściankową w ważnym dla narodu momencie. Na pierwszy plan wychodzi historia miłosna Tadeusza Soplicy (do Telimeny oraz Zosi).

''Dziady cz. II''--Dramat poświęcony starosłowiańskiej tradycji zwanej Dziadami, która polegała na kontakcie z duszami zmarłych, pomaganiu im.

,,Balladyna" -Dramat którego główną bohaterką jest Balladyna dziewczyna, która zabija najpierw siostrę, a następnie kolejne osoby z chęci lepszego życia, strachu itp.

,,Na zdrowie"-Fraszka opiewająca ważność zdrowia.

,,Na lipę",-Fraszka opisująca sielankę życia na wsi.

„Pieśń Świętojańska o Sobótce"-Pieśń przedstawiająca pochwałę zapomnianego przez współczesnych święta - Noc Świętojańską.

,,Czego chcesz od nas Panie"-Hymn skierowany do Stwórcy zawierający wątki dziękczynne, błagalne i pochwalne.

,,Tren 1"-Tren wprowadzający czytelnika w atmosferę żalu i rozpaczy po śmierci córki. Przejawia się tu niemoc i załamanie wiary.

''Tren 5"-Tren porównujący małe dziecko do wschodzącej oliwki, którą nieuważny ogrodnik podciął.

Tren 7"-Tren opisujący stratę, smutek i samotność po śmierci córki spotęgowane przez porzucone lub spakowane do trumny rzeczy zmarłej.

Tren 8"-Tren opisujący ,,grobową" ciszę panującą w domu oraz samotność, która spotęgowana jest zauważalnym brakiem ruchliwego kiedyś - dziś nieżywego dziecka.

,,Sonety krymskie"-Zbiór utworów opisujących piękno przyrody w czasie podróży na Krym, nieznanych i egzotycznych miejsc dla bohatera - pielgrzyma.

,, Świtezianka"-Ballada opowiadająca o parze zakochanych - nieznanej dziewczynie i Strzelcu. Chłopak składa obietnicę dziewczynie, a następnie ją łamie, więc dostaje surową karę.

,,Reduta Ordona",-Historia Ordona, który w obronie przed rosyjską armią wysadził redutę na warszawskiej Woli.

''Śmierć Pułkownika"-Historia Emilii Plater bohaterka powstania listopadowego, kobiety-pułkownika, która umarła z wycieńczenia po nierównej walce z rosyjskimi wojskami.​