Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu potrzebne na poniedziałek.
Z góry dziękuję


Zad. 1
Zalążek tych roślin nie jest niczym osłonięty, w przeciwieństwie do roślin okrytozalążkowych, których zalążek osłonięty jest zalążnią.
Zad. 2
Odp. B
Zad. 3
A i D (w poleceniu jest mowa o strukturach, liczbie mnogiej dlatego też podałem dwie odpowiedzi, natomiast odpowiedź A nie jest do końca prawdziwa - zalążki roślin nagonasiennych są okryte jedną osłonką, natomiast zalązki roślin okrytonasiennych okryte są dwiema osłonkami, a odpowiedź A podaje, że zalążki roślin nagonasiennych nie są okryte osłonkami co możnaby rozumować jako, że nie są okryte żadną z dwóch osłonek lub że nie są okryte dwiema osłonkami, a jedną osłonką, niemniej jednak pozostałe struktury (B i C) występują u roślin nagonasiennych dlatego też najmniej pasującą odpowiedzią jest A).
Zad. 4
Podkreśl : Gametofit sosny ma postać drzewa. Wersja poprawna : Sporofit sosny ma postać drzewa.
Podkreśl : Kwiat męski składa się z osi oraz ustawionych na niej łuskowatych mikrosporofili, na których umieszczone są dwa makrosporangia. Wersja poprawna : Kwiat męski składa się z osi oraz ustawionych na niej łuskowatych mikrosporofili, na których umieszczone są dwa mikrosporangia.
Podkreśl : Kwiaty żeńskie są zebrane w charakterystyczny twór zwany szyszką, która zbudowana jest z osi, oraz osadzonych na niej mikrosporofili zwanych owocolistkami, na których znajdują się zalążki. Wersja poprawna : Kwiaty żeńskie są zebrane w charakterystyczny twór zwany szyszką, która zbudowana jest z osi, oraz osadzonych na niej makrosporofili zwanych owocolistkami, na których znajdują się zalążki.
Zad. 5
Odp. D
Zad. 6
A. WYKREŚL : Gametofit stanowi samodzielne pokolenie
B. WYKREŚL : Ruch gamet zaopatrzonych w organelle ruchu odbywa się w obecności wody.
C. WYKREŚL : Gatunki rozprzestrzeniają się za pomocą roznoszonych przez wiatr spor.
Zad. 7
Odp. B
Zad. 8
Druga komórka dojrzałego ziarna pyłku tzw. komórka generatywna dzieli się mitotycznie w wyniku czego powstają z niej dwie komórki plemnikowe.
Zad. 9
1. Aparaty szparkowe w zagłębieniach epidermy.
2. Komórki epidermy pokryte grubą warstwą kutykuli i niekiedy wosku.
3. Powierzchnia tych liści jest silnie zredukowana - do postaci igieł lub szpilek co jednocześnie zmniejsza powierzchnię parowania wody z rośliny.
Zad. 10
Cis pospolity, sosna błotna, sosna limba, sosna górska.
Zad. 11
Odp. D