Proszę o pomoc
Mam to na jutro


Proszę O Pomoc Mam To Na Jutro class=

Odpowiedź :

Konflikt pojawia się wtedy, gdy ludzie mają sprzeczne potrzeby, poglądy lub interesy. Może on wynikać z różnicy pokoleniowej, ponieważ  w zależności od wieku często mamy różne poglądy na te same sprawy. Artyści w swoich dziełach przedstawiają różnice między pokoleniami, które są tak duże, że porozumienie między nimi nie jest możliwe.

         Taką sytuację można dostrzec w konflikcie między panią Andrzejową i jej synem Zygmuntem, bohaterami powieści „Nad Niemnem  Elizy Orzeszkowej.

We wskazanym fragmencie matka prowadzi rozmowę z synem, młodym Korczyńskim,  przyzwyczajonym do wygodnego życia. To kosmopolita, nie czuje więzi z krajem, w którym sie urodził, który nie wyznaje tych samych wartości co, ojciec, który zginął w powstaniu styczniowym, teraz nazwany przez niego szaleńcem, co rani kobietę.

Okazuje się, że nie mają oni ze sobą wiele wspólnego, a ich rozmowa stanowi brutalny zwrot w relacjach między matką a jej wyrodnym synem.

           Nie mogą dojść do porozumienia bohaterowie w powieści „Chłopi“ Władysława Reymonta. Podłożem konfliktów staje się ziemia. Młodzi walczą ze starymi, którzy nie chcą oddać im ziemi.  O to kłócą się Antek z Boryną. Gospodarze, którzy przekazali ziemię dzieciom  są później przez nie źle traktowani, stają się niepotrzebni, często cierpią głód. Taki los spotkał Jagustynkę, wygnaną z  własnego domu, własnej ziemi. Dlatego Boryna nie chce przekazać gospodarstwa synowi, bojąc się, że spotka go podobny los. Ich konflikt doprowadza do tego, że syn opuszcza z rodziną rodzinny dom.

           Z kolei w „Odzie do młodości" Adma Mickiewicza młodzi  buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, skostniałym formom starych. Poeta przeciwstawiając sobie starość i młodość, uwydatnia ich różnice.

Podmiot liryczny uważa przedstawicieli świata „starych”, za „szkieletów ludy”. Metafora jest pełna goryczy. Ludzie ci są ukazani jako pozbawieni „serc” oraz „ducha”, czyli trwający w stanie marazmu, beznadziei, smutku, pozbawieni zdolności działania. Są  ospali, bezczynni,  niczym „płazy w skorupie”, cechuje ich egoizm, sami są „sobie sterem, żeglarzem, okrętem”.

Natomiast w świecie ludzi młodych panuje dynamizm i entuzjazm. Młodzi tworzą nowy „wychodzący z zamętu świat ducha”, nową rzeczywistość. Młodość  „dodaje skrzydeł“ , to do młodych  należy przyszłość, a ludzie starzy  odchodzą w przeszłość.

       Przyczyn konfliktów między pokoleniowych jest wiele, wynikają  z różnych poglądów, potrzeb, marzeń, zainteresowań, wyznawanych wartości.  Często prowadzą one do zerwania więzi rodzinnych. Jednak  konieczne jest dążenie do porozumienia, gdyż zgoda jest wielką i konstruktywną siłą, mogącą uczynić wiele dobra.