NA TERAZ
Tarcie w życiu codziennym. Wymień cztery przykłady pozytywne występowania sił tarcia
Tarcie w życiu codziennym. Wymień cztery przykłady negatywnego(niepożądanego) występowania sił tarcia.
Po takiej samej powierzchni toczymy metalową puszkę, a następnie ją przesuwamy. Łatwiej jest nam puszkę A / B ponieważ siła tarcia tocznego ma C / D wartość niż siła tarcia poślizgowego.

A. toczyć B.przesuwać C.większą D.mniejszą


Odpowiedź :

Zadanie dotyczy tarcia w życiu codziennym oraz jego rodzajów.

Negatywy:

Tarcie jest siłą przeciwdziałającą ruchowi - to siła hamująca. Jeśli jesteśmy zainteresowani, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem szkodliwym.

  • Tarcie będzie czynnikiem hamującym podczas lotu samolotu, jazdy pociągu czy roweru.
  • Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące np. podczas lotu rakiety w atmosferze.  Tarcie wywołane ścieraniem się zewnętrznej powierzchni rakiety i powietrza powoduje nie tylko hamowanie jej ruchu, ale także rozgrzewanie rakiety do bardzo wysokiej temperatury.
  • Innym przykładem negatywnego wpływu tarcia w atmosferze jest tarcie pojedynczych cząsteczek powietrza o krążące satelity na niskiej orbicie. Wskutek tego oddziaływania, satelita wytraca prędkość do prędkości niższej niż  pierwsza prędkość kosmiczna i spada na Ziemię.  S
  • Szkodliwość tarcia polega również na tym, że powoduje ono niszczenie trących się podczas ruchu elementów maszyn. W ten sposób zdzierają się osie i łożyska, wykonane z najbardziej cennych materiałów.
  • Bardziej codziennymi przykładami negatywnego tarcia jest tępienie się ostrej krawędzi noża podczas długiego czasu użytkowania lub ścieranie się podeszw butów podczas chodzenia po szorstkich powierzchniach.

Tarcie jest jednak niezbędne do życia, a oto jego pozytywne skutki:

  • Pozwala ono między innymi poruszać nam się na naszych własnych nogach lub poruszać się samochodami - gdyby nie siła tarcia kół i butów o podłoże, ślizgalibyśmy się na nim w miejscu.
  • Siła tarcia umożliwia nam również zatrzymywanie ruchu - choćby w przypadku tarcz hamulcowych.
  • Siła tarcia utrzymuje również ciała stojące na podłożu w miejscu - gdyby nie ona, każda siła prostopadła do siły grawitacji powodowałaby np. ruch szafy po podłodze - z powodu tarcia statycznego, stoi ona jednak w miejscu.
  • Praca siły tarcia umożliwia nam natomiast konwersję energii kinetycznej na ciepło - np. ogrzewamy się  pocierając ręce.

W zadaniu zamkniętym:

"Po takiej samej powierzchni toczymy metalową puszkę, a następnie ją przesuwamy. Łatwiej jest nam puszkę toczyć ponieważ siła tarcia tocznego ma mniejszą wartość niż siła tarcia poślizgowego."

Dzieje się tak, ponieważ tarcie toczne oraz ślizgowe mają inne współczynniki tarcia (również tarcie statyczne ma inny współczynnik). Właśnie dlatego wynalazek koła uważany jest za jeden z najważniejszych w historii ludzkości.