2. Określ, która z roślin stanowiła próbę kontrolną, a która — próbę badawczą.
Próba kontrolna:
Próba badawcza:

Badanie wpływu preparatu otrzymanego z mniszka lekarskiego na mszyce Problem badawczy: Wpływ substancji chemicznych wytwarzanych przez mniszka lekarskiego na mszyce.Hipoteza:
Zadanie: Sformułuj hipotezę do opisanego doświadczenia.Przebieg doświadczenia:
1. Przygotuj: dwie rośliny, na których znajdują się mszyce • kilkanaście liści i łodyg mniszka lekarskiego (bez kwiatów) • miskę • butelkę z wodą o temperaturze pokojowej (około 1,5 L) • spryskiwacz.
2. Policz mszyce na każdej roślinie i zanotuj wyniki. Łodygi i liście mniszka lekarskiego rozdrobnij i wrzuć do miski. Następnie zalej je wodą i odstaw na trzy godziny. Po upływie wyznaczonego czasu wlej wodę do spryskiwacza, po czym obficie opryskaj jedną roślinę z mszycami. Drugą roślinę spryskaj czystą wodą. Powtórz wszystkie czynności po dwóch dniach (płyn musisz przygotować od nowa, ponieważ straci właściwości). Po tygodniu sprawdź liczbę mszyc na każdej roślinie i zanotuj wyniki.


Odpowiedź :

Wpływ preparatu otrzymanego z mniszka lekarskiego na mszyce

Hipoteza: Substancje chemiczne wytwarzane przez mniszka lekarskiego zabijają mszyce.

Próba kontrolna: Roślina 2 (spryskiwana wodą).

Próba badawcza: Roślina 1 (woda z mniszkiem).

Hipoteza jest to założenie, które chcemy udowodnić lub odrzucić w naszym doświadczeniu.

Próba kontrolna jest to próba kiedy nie dodajemy żadnego czynnika. W tym przypadku dodanym czynnikiem był wyciąg z mniszka lekarskiego.

Próba badawcza jest próba kiedy dodajemy czynnik, który może mieć wpływ na dane zjawisko. W tym przypadku dodanym czynnikiem był wyciąg z mniszka lekarskiego.