Odpowiedź :
Eksperyment Oersteda:
Doświadczenie przeprowadził 21 kwietnia 1820 r. duński fizyk Hans Christian Ørsted , gdy zauważył, że igła kompasu umieszczona obok przewodu, w którym płynął prąd, obracała się tak, że ustawiała się prostopadle do przewodu (natomiast, kiedy kierunek prądu był przeciwny, igła przekręcała się o 180 stopni). Ørsted zbadał sprawę i odkrył prawo fizyczne opisujące pole magnetyczne, znane obecnie jako prawo Ørsteda.
Wyjaśnienie tego zjawiska jest następujące : przestrzeń wokół magnesu lub przewodnika z prądem nazywa się polem magnetycznym. Pole magnetyczne charakteryzowane jest przez wektor indukcji magnetycznej. Linie indukcji obrazują jak zmienia się pole magnetyczne w określonym obszarze - w przypadku przewodnika liniowego są to okręgi, a kołowego - linie proste.
Zwrot wektora indukcji magnetycznej można wyznaczyć stosując tzw. regułę prawej dłoni. Kciuk prawej ręki należy ustawić w taki sposób , żeby wskazywał kierunek płynącego prądu. Pozostałe palce należy ugiąć. Wskażą one wtedy kierunek wektora indukcji.
Odkrycie Ørsteda było pierwszym powiązaniem elektryczności i magnetyzmu oraz pierwszym z dwóch praw, które je łączą; drugim jest prawo indukcji Faradaya. Te dwa prawa stały się częścią równań rządzących elektromagnetyzmem - równań Maxwella.