Twierdza modlin krotki opis

Odpowiedź :

Twierdza Modlin to olbrzymi kompleks fortyfikacji o strategicznym położeniu. Leży bowiem u zbiegu dwóch rzek - Wisły i Narwi. W dodatku znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim oddalonym o zaledwie 30 km na północny zachód od Warszawy.

Składają się na niego:

  • dwa obwody obronne cytadeli
  • oraz dwa pierścienie zewnętrznych fortów.

Budowę twierdzy rozpoczęto w roku 1806 roku. Najstarszym zachowanym elementem jest Reduta Napoleona znajdująca się przy obecnej ul. Obwodowej. Po 1864 roku zbudowano m.in. koszary obronne. Co ciekawe, mają one długość 2,3 km i są uważane za najdłuższy budynek w Europie. W latach 1878-1880 powstał pierścień ośmiu fortów, a w latach 1912-1914 dodano pierścień składający się z dziesięciu fortów. Tworzą one okrąg o obwodzie ok. 50 km. Większość zachowała się do dnia dzisiejszego.

Na terenie twierdzy Modlin znajdują się potężne ruiny spichlerza zbożowego (na wysepce u zbiegu rzek). Malownicze ich położenie wykorzystał Andrzej Wajda w "Panu Tadeuszu" - udawały zamek Horeszków. Na uwagę zasługuje również kasyno oficerskie przy ul. gen. Ledóchowskiego. Ten neogotycki budynek posiada ciekawy wystrój wnętrz.

W działobitni gen. Dehna funkcjonuje muzeum poświęcone historii twierdzy i kampanii wrześniowej 1939 roku. Warto wspomnieć, że Polska załoga walczyła do 29 września bohatersko odpierając atak wroga.