Odpowiedź :
Wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi - brak znaków określających pierwszeństwo przejazdu. W sytuacjach 3 i 4 kierujący ostrzegani są o tym fakcie znakiem A-5 "skrzyżowanie dróg".
Instrukcja do polecenia to nic innego jak art. 25 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Brzmi on:
"Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża."
Dla sytuacji 4 i 5 należy ponadto uwzględnić zapis art. 9 - obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu.
"Art. 9. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się."
Kolejność przejazdu przez skrzyżowania:
1 - A, C, B.
B musi ustąpić C, bo ma go po swojej prawej stronie. Natomiast C ustępuje A, którego ma po swojej prawej. A nie ma nikogo po prawej.
2 - B, C, A.
Tramwaj B niezależnie od strony z której nadjeżdża i kierunku jazdy ma tu pierwszeństwo. Auto A ma po swojej prawej stronie rowerzystę B, więc musi mu ustąpić pierwszeństwa.
3 - B, C, A.
B skręca w prawo i nie przecina niczyjego toru ruchu. Jest to analogiczne do "prawej wolnej". Po jego przejechaniu C ma "prawą wolną". A może jechać dopiero po przepuszczeniu C, którego ma po swojej prawej stronie.
4 - A, C, B
Uprzywilejowanie w ruchu pojazdy A nie zmienia tu kolejności przejazdu, bo ma on i tak "wolną prawą stronę" a z pojazdem B wykonuje skręt "bezkolizyjny". Po przejechaniu karetki B musi ustąpić pierwszeństwa C, bo ma go po swojej prawej stronie.
5 - A, B
Decyduje tu uprzywilejowanie w ruchu pojazdu A. Gdyby radiowóz jechał bez sygnałów, to musiałby ustąpić rowerzyście, bo ma go po swojej prawej stronie (analogicznie jak w sytuacji 6).
6 - B, A.
"Klasyczne" na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo dla nadjeżdżającego z prawej strony, niezależnie, w którym kierunku on jedzie.