Dwa klocki o masach m i 3m połączono sprężyną. Gdy układ zestawiono tak, jak na Rys. 1 to długość sprężyny l1 wyniosła 14 cm. Gdy układ postawiono na podłożu (Rys. 2), sprężyna miała długość l2=10 cm. Oblicz długość nieodkształconej sprężyny.

Dwa Klocki O Masach M I 3m Połączono Sprężyną Gdy Układ Zestawiono Tak Jak Na Rys 1 To Długość Sprężyny L1 Wyniosła 14 Cm Gdy Układ Postawiono Na Podłożu Rys 2 class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Długość nieodkształconej sprężyny wynosi 11 cm

Wyjaśnienie:

Oznaczę szukaną długość przez [tex]l_0[/tex] , stała sprężystości jak zwykle oznaczam k. W obu przypadkach siłą działającą na sprężynę jest siła grawitacji, na rysunku 1 jest to siła działająca na dolny odważnik, na rysunku 2 siła działająca na górny. Można zapisać dwa równania:

[tex]k(l_1 - l_0) = 3mg\\\\k(l_0 - l_2) = mg[/tex]

Jest to układ dwóch równań z trzema  niewiadomymi [tex]k[/tex] , [tex]m[/tex] i [tex]l_0[/tex] ,, czyl teoretycznie nie da się rozwiązać. Trzeba zastosowć pewną sztuczkę, czyli  podzielić stronami pierwsze równanie przez drugie.

[tex]\frac{k(l_1 - l_0)}{k(l_0 - l_2)} = \frac{3mg}{mg}}[/tex]

Po skróceniu k, m i g mam proste do rozwiązania równanie z jedną niewiadomą, z którego wychodzi [tex]l_0 = 11 \; cm[/tex]

Viz Inne Pytanie