Opisz średniowieczny wzorzec osobowy przedstawiony w legendzie o św. Aleksym: a) nazwij typ piśmiennictwa, do jakiego należy utwór opisujący biografie świętych,.

Odpowiedź :

W „Legendzie o świętym Aleksym” mamy do czynienia ze wzorcem osobowym ascety.

Święty Aleksy jest doskonałym przykładem średniowiecznego ascety — świętego. Urodził się jako potomek księcia, jednak wyrzekł się bogactw ziemskich i opuścił dwór oraz swoją świeżo poślubioną małżonkę (za jej przyzwoleniem), by resztę życia podporządkować całkowicie Bogu i doskonalić się w cnocie. Został pustelnikiem, żyjącym w samotności i ubóstwie. Praktykował pokutę, przez samobiczowanie, ponieważ postrzegał własne ciało jako siedlisko zła. Utrzymywał się z żebractwa, a wszelkie cierpienia, jakie go spotykały, składał Bogu w ofierze. Kiedy wrócił do rodzinnego miasta, nie został rozpoznany i w końcu umarł pod schodami własnego domu rodzinnego. Po jego śmierci miały miejsce liczne cuda, jak chociażby samoczynne bicie dzwonów w chwili, kiedy skonał, czy uzdrowienia.

Odpowiedź do podpunktu a:

Typ piśmiennictwa opisujący żywoty świętych oraz związane z nimi legendy to hagiografia, której początków należy szukać w średniowieczu.

Wzorce osobowe średniowiecza

W literaturze średniowiecza propagowano trzy główne wzorce osobowe:

  • Asceta – całkowicie oddany Bogu, spędzający czas pokutując i czyniąc dobro
  • Rycerz – wierny Bogu jak i królowi, lojalny wobec pozostałych rycerzy, honorowy.
  • Władca – uważany za wybrańca Boga, namaszczonych przez niego do pełnienia ziemskich obowiązków. Odznaczał się wiarą w Boga i szacunkiem do kościoła, odwagą i gotowością do walki na czele swojej armii oraz sprawiedliwością i mądrościom wobec poddanych.

#SPJ4