Ma ktoś pomysł jak rozpocząć pisać rozprawkę?

Odpowiedź :

1. Przeanalizuj polecenie dopóki go nie zrozumiesz

Przykładowe polecenie:

Napisz rozprawkę, w której udowodnisz, że czytając lektury szkolne, można się wiele dowiedzieć o świecie i ludziach...

2. Podkreśl słowa kluczowe, czyli słowa, które będą odnosiły się do późniejszych argumentów.

W podanym przeze mnie przykładowym poleceniu słowa kluczowe będą to:

Napisz rozprawkę, w której udowodnisz, że czytając lektury szkolne, można się wiele dowiedzieć o świecie i ludziach...

Czyli myślisz sobie: "Aha! Czyli będę musiał coś udowodnić, czyli mam narzuconą tezę. Kurczę, tu jest jeszcze napisane, że "czytając lektury szkolne, można się wiele dowiedzieć o świecie i ludziach", Ok, czyli będę musiał udowodnić, że wiele można nauczyć się z lektur, czyli może dobrymi przykładami jest tutaj to, że czytając patrzymy z oczu bohatera i umożliwia nam to zrozumienie niektórych zachowań ludzkich, ale są jeszcze postawy i wartości, o nich też z pewnością będę musiał coś wspomnieć."

3. Po podkreśleniu słowa kluczowego, myśl abstrakcyjnie, czyli rozmyśl je na wiele sposobów. Przeanalizuj je pod każdym kątem: uczuć, zachowania, a może nawet wartości.

4. Myśląc o szerszym znaczeniu słowa kluczowego, staraj przypomnieć sobie jaki bohater, bądź bohaterka zachowywała się w podobny sposób, co czuła, jakie wartości były dla niej ważne.

Czyli myślisz sobie: "Dobra to może "Kamienie na Szaniec" pasowałyby do argumentu pierwszego, bo dowiadujemy się jak wyglądała wojna i jak bohaterowie tam czuli się..." itd.

5. Rozpocznij pisanie wstępu, ale pamiętaj, że:

- We wstępie musisz pokazać, że albo udowadniasz albo dajesz swoją tezę, w moim przykładzie dałem udowodnienie, czyli: "Dzięki utworom literackim poszerzamy wiedzę o człowieku i świecie. W przypadku młodych ludzi niezwykle ważną rolę pełnią lektury szkolne, które stanowią niewyczerpane źródło mądrości na temat tego, jak ludzie funkcjonują w swojej rzeczywistości."

- Następnie wprowadź punkt kulminacyjny, pokaż, że masz zamiar coś udowodnić, bądź przekonać odbiorcę do twojej opinii albo coś potwierdź, czyli: "Młodzież ma mało własnego doświadczenia życiowego, dlatego też zgadzam się ze stwierdzeniem, że w przypadku młodych osób czytanie lektury szkolnej pozwala dowiedzieć się wiele o świecie i ludziach."

- Nie używaj sformułowania, np. "Co przedstawię w dalszej części mojego wypracowania/rozmyślania.", bo jest to oczywiste, że będziesz to robił.

- I oczywiście pamiętaj o akapitach!

Mam nadzieję, że pomogłem i liczę na naj:)