pomocy daje najjj
Na czym polega sprzężenie magnetyczne dwóch cewek indukcyjnych​​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zmiany strumienia magnetycznego w jednej cewce powodują powstanie indukowanego napięcia w drugiej jeśli chociaż część strumienia wytworzonego przez pierwszą cewkę przechodzi też przez drugą.

Wyjaśnienie:

Jeśli mamy dwie cewki, powiedzmy A i B znajdujące się w pobliżu, to przepuszczenie prądu przez jedną z nich, powiedzmy A,powoduje powstanie pola magnetycznego, które częściowo przechodzi przez drugą cewkę. Najważniejszym parametrem jest w tym przypadku strumień pola magnetycznego.

Jeśli wartość płynącego prądu się nie zmienia i położenie cewek też pozostaje niezmienne, to nic się nie dzieje, to znaczy prąd w jednej cewce nie ma wpływu na drugą. Sytuacja się zmienia, gdy prąd rośnie lub maleje, wtedy zmienia się strumień magnetyczny wytworzony przez cewkę A i również zmienia się strumień pola przechodzący przez cewkę B. Prawo indukcji mówi, że w takim przypadku na końcach cewki B powstaje siła elektromotoryczna indukcji, która zależy od szybkości zmian napięcia w cewce A. Cewki są sprzężone, czyli wywierają na siebie wpływ, mimo że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, energia jest przesyłana poprzez zmienne pole magnetyczne.

Dwie uwagi:

Sprzężenie magnetyczne jest symetryczne, to znaczy cewki A i B są sprzężone ze sobą, nie powinno się mówić, że cewka B jest sprzężona z cewką A.

Klasycznym urządzeniem wykorzystującym sprzężenie magnetyczne jest transformator. Jest zbudowany tak, żeby strumień pola magnetycznego wytworzony przez jedną cewkę (uzwojenie) prawie w całości przechodził przez drugą z nich.