tata kacpra kupił zeszyt i piornik za 28 zł . cena piornika była 6 razy wysza od zeszytu ile kosztowal piornik​

Odpowiedź :

x+y=28zł
x+x*6=28
28:7=4zł - cena zeszytu
6*4=24zł - cena piórnika
24+4=28zł - cena piornika i zeszytu

Odpowiedź:

zeszyt: x

piórnik: 6x

razem: 28

x + 6x = 28

7x = 28 |:7

x = 4

zeszyt: x = 4

piórnik: 6x = 6 * 4 = 24

odp. Piórnik kosztował 24 zł

Szczegółowe wyjaśnienie: