zrób notatkę- fale dźwiękowe, głośność, wysokość dźwięku, ultradźwięki, infradźwięki, fale uderzeniowe

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Fala dźwiękowa to fala mechaniczna, która jest słyszalna przez ludzkie ucho. Fala dźwiękowa może zostać wywołana przez ludzki aparat mowy, maszyny, zwierzęta i w inny sposób i rozchodzi się w różnych mediach. Tymi mediami mogą być ciała stałe, płynne i gazowe.

wysokość dźwięku, fiz. subiektywne wrażenie słuchowe zależne głównie od częstotliwości dźwięku, wyznaczające jego położenie na skali muzycznej; wysokość dźwięku rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości; w dźwiękach głośnych o niskiej częstotliwości wysokość dźwięku zależy również od jego natężenia; jednostka — mel.

Ultradźwięki, naddźwięki – fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Za górną granicę słyszalnych częstotliwości, jednocześnie dolną granicę ultradźwięków, uważa się częstotliwość 20 kHz, choć dla wielu osób granica ta jest znacznie niższa.

Infradźwiękami nazywamy fale mechaniczne o częstotliwości mniejszej od 16 Hz. Źródłem infradźwięków w naturze są: grzmoty, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, wodospady, wiatr, zorze polarne. W budynkach infradźwięki mogą powstawać w przewodach wentylacyjnych oraz w wyniku drgań różnych maszyn i urządzeń biurowych.

Fala uderzeniowa – cienka warstwa, w której następuje gwałtowny wzrost ciśnienia ośrodka, rozchodząca się szybciej niż dźwięk. Fale uderzeniowe powstają podczas silnego wybuchu lub ruchu ciała (np. samolotu) z prędkością naddźwiękową.

Głośność – cecha wrażenia słuchowego, która umożliwia odróżnianie dźwięków cichszych i głośniejszych. Zwana również czasem amplitudą lub siłą ludzkiego głosu.