Odpowiedź :
Przyjmując, że przyroda odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, możemy posłużyć się następującymi argumentami:
- w "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej przyroda jest obserwatorem poczynań człowieka. Ogląda heroiczną walkę, ludzkie poświęcenie i śmierć poległych. Możemy powiedzieć, że przyroda zawiera elementy naszej historii, jest pamiątką po minionych wydarzeniach, czego wyrazem są mogiły poległych w lesie
- w "Pustyni i w puszczy" okoliczności przyrodnicze mogą zadecydować o przetrwaniu człowieka. Natura może być miejscem kaźni (pustynia, lwy) lub wybawienia (baobab, źródło wody pitnej)
- w "Panu Tadeuszu" Soplicowo jest miejscem wypoczynku, rozrywki i zjednoczenia człowieka z przyrodą. Rodzina Sopliców może zacieśniać swe więzi, np. przemierzając las obfitujący w grzyby. Las jest też miejscem spokojnym, gdzie można odpocząć i porozmyślać (Świątynia Dumania" Telimeny)
- w wierszu "W malinowym chruśniaku" Bolesława Leśmiana przyroda jest miejscem romantycznym, otwierającym ludzkie serca, gdzie kochankowie mogą pobyć w samotności i cieszyć się sobą
Co powinno znaleźć się w podsumowaniu rozprawki?
W podsumowaniu rozprawki powinniśmy powtórzyć zwięźle swoje argumenty i zaznaczyć, w jaki sposób są one zgodne z naszą tezą, postawioną we wstępie.
#SPJ1