Scharakteryzuj kulturę i przemiany społeczne okresu międzywojennego w swoim opisie uwzględnij rozwój mediów nowe środki transportu style w architekturze i sztuce oraz zmiany w społeczeństwie.

Odpowiedź :

Odpowiedź: I Wojna Światowa, zmieniła sytuację polityczną w Europie. Mieszkańcy powojennej Europy zyskiwali więcej praw np. do pełnego uczestnictwa w życiu politycznym. Wprowadzono obowiązek nauki szkolnej dla wszystkich dzieci od 7. do 14. roku życia. Ograniczono również rolę Kościołów. Nastąpiło wówczas rozdzielenie działalności Kościoła od państwa.

Dzięki obywatelom potrafiącym czytać i pisać, zwiększyło się czytelnictwo prasy. Ulubioną rozrywką milionów obywateli, stało się słuchanie radia czy oglądanie filmów w kinie. Do sprzedaży trafiły również odbiorniki telewizyjne np. w Wielkiej Brytanii. Rozwijające się środki masowego przekazu, czyli mass media, wykorzystywano do kształtowania opinii publicznej.

Nastąpiła również zmiana sposobu podróżowania. Coraz popularniejsze stały się samochody i samoloty. W USA, dzięki produkcji taśmowej, zmniejszono koszty produkcji samochodów, dzięki czemu przeciętny robotnik mógł sobie na niego pozwolić. Zwalczano też bezrobocie. Bezrobotnych zatrudniano m.in przy budowie autostrad w Niemczech i USA.

W okresie międzywojennym w architekturze rozwijano przede wszystkim modernizm i jeden z jego nurtów - funkcjonalizm. Dominowała tam prostota i funkcjonalność. W systemie totalitarnym przeważało natomiast budownictwo monumentalne, czerpiące z klasycyzmu. W sztukach plastycznych, pojawiły się takie kierunki jak surrealizm, dadaizm i futuryzm.

Już przed I Wojną Światową rozpoczął się proces emancypacji kobiet. Po 1918 roku kobiety zaczęły uzyskiwać w Europie prawa wyborcze.

Większa niezależność kobiet w życiu publicznym, znalazła odzwierciedlenie w modzie. Zrezygnowano z gorsetów oraz sukni, na rzecz krótszych sukienek. Do ubioru damskiego weszły także spodnie. Na zastępstwo kokom oraz kapeluszy, weszły krótkie fryzury i skromne nakrycia głow

Wyjaśnienie: