1.Czy topologia magistrali jest obecnie stosowana?
2.W miarę krótka historia topologi magistrali.​


Odpowiedź :

Odpowiedź

1. Nie. nie jest stosowana. Co nie znaczy, że wszystkie instalacje, powiedzmy z lat 90-tych XX wieku, zostały zmienione na nowsze standardy.

2. Wprawdzie z dzisiejszego punktu widzenia topologia magistrali jest wyjątkowo nieefektywna, ale na początku sieci komputerowych było wiele czynników, które sprawiły, że wtedy była jedną z najefektywniejszych. Napisałam poniższe o sieci Ethernet, chociaż nie jest to jedyna technologia, która używała topologii magistrali.

Gdy wymyślono Ethernet na początku lat 70-tych, używał on właśnie topologii magistrali.

Wprawdzie od wielu dziesiątków lat była rozpowszechniona tzw. skrętka umożliwiająca prowadzenie obok siebie wielu par przewodów, jednak układy elektroniczne wymagane do transmisji danych były na tyle drogie, że transmisje dupleksowe – czyli niezależne jednoczesne nadawanie i odbieranie – były zbyt kosztowne. Pierwszy komputer, który można nazwać komputerem osobistym (czyli Altair 8800 z roku 1975) nie miał żadnej opcji podłączenia do LAN. Jeszcze 15 lat, a nawet 20 lat później pecety były sprzedawane bez kart sieciowych – była to bardzo droga opcja (i należy dodać, że wtedy zwykle byłaby bezużyteczną opcją). Półdupleks topologii magistrali musiał wystarczyć.

Wielką zaletą jest możliwość używania sieci bez jakichkolwiek dodatkowych urządzeń sieciowych. Wystarczy wszystkie węzły sieci podpiąć do pary przewodów i nic więcej nie potrzeba.

Pierwsze wersje sieci Ethernet istniały tylko w topologii magistrali!

1973  wynalezienie Ethernet (między innymi w oparciu o doświadczenia z pierwszych wersji ALOHAnet)

1982  Ethernet II, współczesny standard Ethernet

1983  10BASE5 używający grubego (10,3 mm) kabla koncentrycznego, prędkość 10 Mb/s, maksymalna rozpiętość segmentu 500 metrów; (brak współczesnego oznaczenia typu kabla – nie jest obecnie produkowany; podobny, ale tylko podobny, do RG-8/U)

1985  10BASE2 używający cieńkiego (5 mm) kabla koncentrycznego typu RG-58, prędkość 10 Mb/s, maksymalna rozpiętość segmentu 185 metrów

1985  10BROAD36 używający telewizyjnego kabla koncentrycznego typu RG-6, prędkość 10 Mb/s, maksymalna rozpiętość segmentu 3600 metrów

1987  1BASE5 pierwszy standard Ethernet używający dwóch par przewodów w skrętce oraz topologii gwiazdy, prędkość 1 Mb/s, maksymalna odległość pomiędzy urządzeniami 250-500 metrów w zależności od parametrów użytej skrętki; początek końca topologii magistrali

Sieci w standardach 10BASE5 oraz 10BASE2 były szeroko rozpowszechnione. Standard 10BROAD36 okazał się niefunkcjonalny.

Wyjaśnienie

Mam nadzieję, że nie tylko jesteś w klasie lub szkole o profilu informatyczny, ale też przez zupełny przypadek wybrałeś nadobowiązkowy przedmiot prehistoria sprzętu informatycznego. Moim zdaniem taki przedmiot, tak jak i historia maszyn liczących są na poziomie szkolnym całkowicie zbędne, a na pewno zdecydowanie mniej przydatne niż na przykład zapoznawanie się z dziełami komedii starogreckiej (tam chociaż można się uśmiać, gdyż ludzie od tysiącleci mają takie same problemy).