Poniżej znajduje się opinia na temat problemu, którego dotyczy dyskusja na forum internetowym.
Tak - budzi to we mnie niepokój. Uważam, że społeczeństwo obywatelskie, świadome swoich praw, postępowań elit politycznych oraz swoich przekonań to nasz cel, który - mam nadzieję - jako Polacy uda nam się zrealizować. Przykładem progresu jest fakt, iż stosunek osób głosujących do niegłosujących z roku na rok rośnie.
Demokracja cechuje się ukłonem w stronę większości - to ona podejmuje ostatecznie decyzję. Niezmiernie ważne jest, byśmy jako społeczeństwo podejmowali ją w sposób odpowiedzialny, świadomy oraz w oparciu o wiedzę, nabyte doświadczenie. Niezależnie od tego, czy będziemy interesować się polityką to ona zainteresuje się nami - jest wszechobecna. Polityka to restauracja budynków, nowe chodniki, budowa metra, komunikacja miejska oraz pomoce socjalne i wiele innych przykładów, które bezpośrednio wpływają na naszą jakość życia.
Stanowisko Igora oraz Agnieszki to przykład osób, które nie interesują się polityką. Igor - pomimo nieco większego zainteresowania od Agnieszki - nie wykazuje cech aktywnego w życiu politycznym obywatela. Uważam, że to kwestia skupienia się na sobie, zaś kluczem do wyjścia z tego jest zmiana podejścia w postrzeganiu społeczeństwa, mniej indywidualizmu - społeczeństwo jako jedność, "duża rodzina" w centrum naszego zainteresowania i wiara w to, że możemy wspólnie zmieniać nasz kraj na lepsze.
Czym jest społeczeństwo? ogół obywateli okręgu, miasta itp. lub ogół ludzi we wzajemnych stosunkach pracy, warunków życia, wyznania, kulturze.
#SPJ1