9. Pani Zofia kupiła do swojego sklepiku 16 kubków i 9 półmisków. Za wszystko zapracta 300 zł. Gdyby kupiła tylko kubki, ale za tę sama kwotę, to wystarczyłoby jej pieniędzy az na 25 kubków. Ile kosztował jeden kubek, a ile - półmisek?​

Odpowiedź :

x - cena kubka

y - cena półmiska

[tex]\begin{cases}16x + 9y = 300 \\ 25x = 300 | \div 25 \end{cases}[/tex]

[tex]\begin{cases} 16x + 9y = 300 \\ x = 12\end{cases}[/tex]

[tex]\begin{cases}16 \times 12 + 9y = 300 \\ x = 12 \end{cases}[/tex]

[tex]\begin{cases} 192 + 9y = 300 \\ x = 12\end{cases}[/tex]

[tex]\begin{cases}9y = 108 | \div 9 \\ x = 12 \end{cases}[/tex]

[tex]\begin{cases} x = 12 \\ y = 12\end{cases}[/tex]

Odpowiedź: Kubek kosztował 12 złotych; półmisek też kosztował 12 złotych.