Odpowiedź :
Odpowiedź:
Poniżej używałam konsekwentnie rodzaju żeńskiego pisząc np. Mint jest oparta, zamiast dystrybucja Linux Mint jest oparta.
- Mint jest oparta na Ubuntu, Ubuntu jest oparta na Debian.
- Mint jest tworzona przez społeczność (ang. community driven), Debian jest tworzona przez korporację z siedziba w Londynie.
- Mint działa tylko na architekturach x64 i x86, natomiast Ubuntu działa na x64, x86, RISC-V, ppc64le, s390x oraz ARMhf.
- Mint domyślnie używa środowiska graficznego Cinnamon, ale można na Mint zainstalować środowisko graficzne GNOME. Natomiast Ubuntu domyślnie używa środowiska graficznego GNOME, ale można na Ubuntu zainstalować środowisko graficzne Cinnamon.
- Mint ma nieco mniejsze wymagania sprzętowe (przede wszystkim Mint wymaga nieco mniej RAM) niż Ubuntu, co może być zauważalne w przypadku starszego sprzętu (ang. hardware).
- Obie dystrybucje używają APT, ale Mint używa Linux Mint Software Manager jako GUI do zarządzania zainstalowanymi programami i innymi częściami systemu (np. kluczami SSH), a Ubuntu używa Ubuntu Software Center.
- Niedoświadczonym użytkownikom zwykle jest łatwiej zainstalować dodatkowe kodeki w Mint, niż w Ubuntu.
- Tylko Ubuntu z GNOME jest aktualizowane przez 5 lat, natomiast wszystkie trzy wersje Mint (z Cinnamon, z MATE oraz z XFCE) są aktualizowane przez 5 lat od daty wydania.
- Mint i Ubuntu domyślnie instalują trochę inne aplikacje. Na przykład w dystrybucji Linux Mint domyślnie jest instalowana aplikacja Timeshift. Natomiast w dystrybucji Ubuntu trzeba aplikację Timeshift zainstalować własnoręcznie po zakończeniu instalacji Ubuntu.
- Mint jest uważana za bardziej stabilna dystrybucję niż Ubuntu. Nie jest to dziwne, ponieważ Mint jest oparta na Ubuntu.