Odpowiedź :
1. W zadaniu pierwszym trzeba odpowiednio pogrupować działające siły na dany przedmiot. Odpowiednie pogrupowanie przedstawione jest w przesłanej grafice.
2. Krążek przemieszcza się ruchem jednostajnym prostoliniowym, widzimy więc jak przemieszcza się z jednego punktu do drugiego w lini prostej, jednocześnie nie zwiększając ani nie zmniejszając swojej prędkości. Możemy więc wywnioskować że siła powodująca ruch krążka jest równa siłom oporu ruchu ( np. siła tarcia).
Zakłądając, że krążek porusza się po betonie pod wpływem tej samej siły wprawiającej w ruch, można wywnioskować że będzie poruszał się ruchem jednostajnie opóźnionym ze względu na wyższy współczynnik tarcia , który bezpośrednio wpływa na większą siłę tarcia.
3. Sześcienny blok jest trudniej przesunąć ze względu na bezpośredni styk z podłożem. Podkładając pod jego spód okrągłe beleczki, otrzymujemy zjawisko nazwane tarciem toczonym. Wartości siły tarcia dla tarcia toczonego są mniejsze niż przy tarciu ślizgowym
Tutaj polecam poczytać o tarciu toczonym.
4. Gdyby nie istniało tarcie możliwe by było zatrzymanie się ciała poprzez działanie innych sił przeciwstawnych do siły wywołującej ruch (np. siły oporu powietrza)