Ania kupiła 3 zeszyty 60-kartkowe, a Kasia 2 zeszyty 80-kartkowe. Dały kasjerce taką
samą kwotę pieniędzy. Zeszyt Kasi jest o 60 gr droższy od zeszytu Ani. Ania
otrzymała 1,20 zł reszty, a Kasia 2 zł. Ile złotych kosztował zeszyt Ani, a ile Kasia?


Odpowiedź :

Ania:

3 zeszyty po x zł

1,20 zł - reszta

y = 3x + 1,2  [zł] - kwota, jaką dała kasjerce Ania:

Kasia:

2 zeszyty po (x + 0,60)  [zł]

2 zł - reszta

y = 2(x + 0,60) + 2  [zł] - kwota, jaką dała kasjerce Kasia:

3x + 1,20 = 2(x + 0,60) + 2

3x + 1,20 = 2x + 1,20 + 2

3x - 2x = 1,20 + 2 - 1,20

x = 2 zł  -  tyle kosztował zeszyt Ani

x + 0,60 = 2 + 0,60 = 2,60 zł  -  tyle kosztował zeszyt Kasi

Odp. Zeszyt Ani kosztował 2 zł, a zeszyt Kasi  2,60 zł.