Odpowiedź :
1. ODRODZENIE POLSKI
Podczas I wojny światowej, zarówno Rosja(sprzymierzona z Wielką Brytanią i Francją) jak i Austro-Węgry i Niemcy(państwa centralne, w których skład wchodziły również Turcja i Bułgaria) mieli zamiar wykorzystać trudną sytuację Polaków na swoją korzyść. Kiedy jednak upadek państw centralnych został przypieczętowany, polska dyplomacja rozgłosiła przywrócenie Rzeczypospolitej na mapę. 11 listopada 1918, Józef Piłsudski, który został schwytany przez Szwabów(czyli Niemców), objął władzę na ziemiach polskich.
Walki o granicę: Wschód
Polska znajdowała się w trudnej sytuacji; dookoła niej miała rozpadające się Niemcy, Czechosłowację, która nie była do niej pozytywnie nastawiona(podobnie jak Litwa) i Rosję Radziecką. Piłsudski, miał dwie drogi do wyboru: mała Polska zależna od innych albo duża Polska mogąca stawiać jakikolwiek opór. Wybrał tą drugą. 14 lutego 1919, ruszyła Polska ofensywa na białoruskie miasto Słonim. Polacy przeprowadzili serię postępów na froncie, ale w podczas kwietnia 1920, Bolszewicy przejęli przewagę. 15 sierpnia 1920, Rosjanie przegrali wojnę o Warszawę, co przesądziło o dalszym istnieniu Polski. Przemęczeni Rosjanie, zaproponowali Polakom traktat pokojowy na początku 1921.
Walki o granicę: Północ
Oprócz wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się również wojna z Litwinami, którą Polacy wygrali i utworzyli krótko istniejące państwo marionetkowe - Litwę Środkową, ze stolicą w Wilnie. Po wojnie RP z RFSRR, Polacy zajęli Litwę Środkową tworząc z niej Województwo Wileńskie(czy jakoś tak). Po tym, Litwini zerwali stosunki dyplomatyczne z Polakami, a stan wojenny między krajami pozostał formalnie do 1938.
Walki o granicę: Południe
Polacy walczyli na wielu frontach. Jednym z nich była wojna polsko-czeska, gdzie Czesi, widząc klęski Polski na froncie wschodnim, postanowili zająć Zaolzie. Zaolzie pozostało pod panowaniem czechosłowackim do marca 1938, kiedy to nastąpił pierwszy rozbiór państwa czeskiego.
Walki o granicę: Zachód
O tereny zachodnie Polacy walczyli z Niemcami, którzy nie zamierzali oddać Polakom swoich ziem. Do sukcesów zalicza się m.in. powstanie wielkopolskie, czy trzykrotnie powtarzane powstanie śląskie. Warto pamiętać o tym, że w wyniku plebiscytów przyznano Polsce kilka wsi z terenów Prus Wschodnich.
2. POLSKA DO PRZEWROTU MAJOWEGO
Relacje z państwami:
Ze wszystkich nowo utworzonych państw, Polska była najsilniejsza. Jednakże jedyne państwa, które patrzyły na nią przyjaźnie to była Łotwa, Królestwo Wielkiej Rumunii i Węgry. Dyplomaci Rzeczpospolitej zawarli sojusze m.in. z Francją, czy właśnie z Rumunią(pakt z Rumunią powstał w obronie przed ZSRR).
Reformy gospodarcze:
II RP była zrujnowana po I wojnie światowej, jako, że to na większości jej terytorium rozgrywały się większe bitwy frontu wschodniego. Rozpoczęły się jej odbudowy i starano się poprawić gospodarkę. W 1924, zmieniono walutę z "Marek Polskich" na "Złoty".
Mniejszości narodowe:
Mniejszościami narodowymi w Polsce głównie stanowili Ukraińcy, następnie: Białorusini, Żydzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie. Ukraińcy traktowali Polskę i jej władzę jak okupację i urządzali liczne strajki.
Prezydenci:
Pierwszym prezydentem Polski był Gabriel Narutowicz, Jego kadencja nie trwała długo, gdyż został zamordowany dwa dni po zaprzysiężeniu na prezydenta. Następnymi byli: Maciej Rataj, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.
3. POLSKA PO PRZEWROCIE MAJOWYM
Przewrót majowy:
Polska władza była przez Piłsudskiego uważana za złą. W maju 1926, przeprowadził udany zamach stanu, przekształcając Polskę w państwo autorytarne, a rządy w państwie objęła Senacja.
Po przewrocie majowym:
Przewrót pozytywnie wpłynął na opinię innych państw o Polakach i wzrosło zaufanie do nich. Oprócz tego, Polska nie chciała ingerować w politykę innych państw o starała trzymać się na uboczu. Głównym celem polityków polskich były dobre układy z sąsiadami, zwłaszcza z ZSRR i III Rzeszą, która Polaków mocno niepokoiła. W 1932, Polska podpisała pakt o nieagresji z ZSRR, a w styczniu 1934 zrobiła to samo ze Szwabami.
Śmierć Piłsudskiego:
Po śmierci Piłsudskiego w 1935, nowym dowódcą sił został Edward Rydz-Śmigły, a w państwie nastąpiła żałoba narodowa.
Gospodarka:
Polska rozwijała się w dobrymm tępie. Budowano porty, stacje kolejowe, nowe rodzaje pociągów i samochodów. Wielką atrakcją była plaża na wybrzeżu Polski, dokąd zjeżdżały się tłumy turystów z całego państwa. Modernizowano szkoły, księgarnie i odnawiano budynki.
4. POLSKA PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ
Polacy byli zaniepokojeni ekspansjami Hitlera, zwłaszcza, że zajął Austrię, a w końcu Czechosłowację. Wielka Brytania i Francja dały w marcu 1939 gwarancję nienaruszalności granic. Hitler złożył wobec Polski rozszczenia, ale rząd odmówił. W sierpniu 1939, Niemcy podpisały pakt o współpracy z ZSRR, gdzie tajny protokół dzielil Polskę na pół.