Odpowiedź :
Bohaterowie utworów Adama Mickiewicza stanowią wzór bohaterstwa i patriotyzmu.
Wielkią odwagą i bohaterstwem wykazal się tytułowy porucznik, bohater „Reduty Ordona“. To żołnierz, który walcząc w imię milości do ojczyzny, do końca broni swojej twierdzy, ginąc pod jej gruzami.
Konrad Wallenrod bezgraniczne poświęcił się dla ojczyzny, ktora była dla niego wartością nadrzędną. Dla ojczyzny zrezygnował ze szczęścia osobistego, złamał kodeks rycerski, poświęcił swój honor, posługując się podstępem i zdradą. Swoją postawą pokazał, że jest bohaterem, wielkim patriotą, wybierając metodę walki, o której mówi motto powieści: „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem”.
Z kolei „Śmierć pułkownika“, przedstawia bohaterkę powstania Emilię Plater, prekursorkę działań powstańczych na Litwie i regularnego żołnierza. O tym, że była kobietą dowiedziano się dopiero przed jej smiercią, czemu poeta poświęcił wiersz. Była bardzo popularna wśrod żołnierzy, co zawdzięczała odważnej walce razem z prostymi ludźmi, mimo szlacheckiego pochodzenia i wysokiego stopnia.
Wzorem prawdziwego patrioty, ktory wszystko poświęcił służbie ojczyznie jest Jcek Soplica, bohater epoei „Pan Tadeusz“. Gdy opościł Litwę udał się do
Legionów, był kilkakrotnie ranny, aż wreszcie w przebraniu księdza Robaka powrócił do kraju, mając za zadanie organizować powstanie na Litwie, a wybuch jego był naznaczony na moment wkroczenia wojsk napoleońskich. Jacek z narażeniem życia wędrował od dworu do dworu, w karczmach wiejskich agitował też chłopów do powstania. Nawet własnemu synowi nie wyjawił kim jest, chociaż niejednokrotnie bardzo tego pragnął.