- Głównym mottem muzeum Auschwitz-Birkenau jest zdanie: „Ci, którzy nie znają własnej historii, skazani są na jej powtórzenie". Czy, według ciebie, należy odwiedzać muzeum i uczyć się o takich przerażających faktach? Przedstaw swoje zdanie w formie dłuższej pracy pisemnej. Wykorzystaj jako motto słowa Silone, dziewczyny, która trafiła do obozu w wieku siedemnastu lat: ,,My, ostatni byli więźniowie, mamy prawo, a nawet obowiązek, przestrzegać i prosić was, aby nigdy więcej cierpienie naszych kolegów nie stało się rzeczywistością". ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:Już w starożytności greccy filozofowie tworzyli sentencje i aforyzmy o charakterze ponadczasowym i uniwersalnym. Wiele miejsc w Polsce i na świecie stanowi pamiątke wzlotów i upadków różnych cywilizacji, historiii narodów. W miejscach tych poznajemy dzieje ludzi których już dziś nie ma wśród nas. Dookoła nas znajduje się wiele budowli itp. stanowiących wspaniałą pamiątkę architektury. W wielu miejscach znajdują się przedmioty, budynki, pomniki przypominające sławne osoby np. noblistów, poetów, malarzy. Ale istnieją też miejsca przez tak wielu zapomniane jak na przykład obozy koncentracyjne. Uważam że o tsk smutnych miejscach nie powinno się zapominać ponieważ w nich zawarta jest historia ludzi poległych z tak śmiesznych powodów jak narodowość, pochodzenie czy kolor skóry.

Po pierwsze uważam że warto odwiedzić choć raz w życiu obóz koncentracyjny ( na przykład Auschwitz-Birkenau) aby docenić to że w dzisiejszych czasach mamy o wiele lepsze życie. Nie musiny obawiać się prześladowań, śmierci w obozie koncentracyjnym.

Poza tym warto jest poznać miejsce tak słynne w historii Polaków. Miejsce, w którym poległy setki naszych i tysiące Żydów. Oludziach cierpiących takie katusze nie powinno się nigdy zapomnieć.

Oprócz tego sądzę że oglądanie na żywo zdarzeń z przed wieków jest rzeczą fascynującą.

Uważam iż powyższe argumenty potwierdzają tezę że warto zobaczyć obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka.