Przedstaw motyw śmierci w różnych tekstach kultury na przestrzeni wieków:
-antyk
-biblia
-średniowiecze
-współczesność


Odpowiedź :

Na przestrzeni dziejów śmierc przybierała różne oblicza.

W antyku była  naturalnym  elementem  wojny. W „Iliadzie”  Homera  pod Troją – po obydwu stronach barykady – giną najwięksi wojownicy. Np.  Hektor jest walecznym i  niezwykle honorowym wojownikiem, podejmuje walkę z silniejszym od siebie herosem, walczy do końca.

           Biblia ukazuje śmierć w imię miłości do ludzi. W Nowym Testamencie opisano męczeńską śmierć  Jezusa Chrystusa , ktory – po śmierci na krzyżu, zwyciężywszy własną śmierć, powstał z martwych. Odkupił nasze grzechy dla życia wiecznego w niebie.

           Z kolei w średniowieczu  śmierć  przedstawiana była jako  nagroda za godne życie, jak w „Piesni o Rolandzie“,  nawiązującej do „ars moriendi”, czyli sztuki umierania, która   miała zapewnić odchodzącemu miejsce w niebie.  Miejsce takie zapewnił sobie rycerz Roland, który podczas walk z poganami,  osłaniając odwrót króla, ponosi śmierć na polu bitwy . Przed śmiercią kładzie się na trawie, głową w stronę ojczyzny, odmawia modlitwy, rozmyśla o królu, a z nieba przychodzą aniołowie, żeby zabrać jego duszę przed oblicze Pana. Wniebowzięcie duszy do Nieba uświadamia, że warto żyć godnie i z honorem, za co czeka  nagroda, życie wieczne.

           Wspólcześnie śmierć ukazana bywała jako wybór. godnego umierania.  Np. Marek Edelman w „Zdążyć przed Panem Bogiem“ Hanny Kral opowiadając o powstaniu w getcie warszawskim mówił o tym, że Żydzi woleli ginąć w walce niż w komorze gazowej, albo

popełnić zbiorowe samobójstwo jak Mordechaj Anielewicz wraz z około osiemdziesięcioma ŻOB-owcami, aby pokazać światu, że „nie dadzą się zarżnąć”, a moment śmierci i jej sposób będzie zależał tylko od nich samych.