Słyszymy głośny krzyk mężczyzny, który wylał na siebie wrzątek, ma poparzoną klatkę piersiową,
brzuch, całą lewą kończynę dolną. Na wszystkich oparzonych częściach ciała widoczne są pęcherze z
płynem surowiczym (proszę o podanie powierzchni oraz stopnia oparzenia), w trakcie udzielania
pomocy dochodzi do omdlenia z powodu bólu i stresu.


Odpowiedź :

Poparzona powierzchnia to 36% (jeśli noga została poparzona z tyłu i z przodu) i wtedy jest to poparzenie ciężkie lub 28% (jeśli noga została poparzona tylko z przodu). Ze względu na objawy kliniczne, możemy określić, że jest to poparzenie II stopnia.

Sposób obliczania powierzchni ciała, która uległa poparzeniu

Ustalenie procentu, w jakim człowiek został poparzony, ma kluczowe znaczenie w określeniu sposobu dalszego postępowania. W tym celu stosowana jest tzw. reguła Wallace’a (inaczej reguła 9). Wg tej reguły ciało człowieka dzielone jest na powierzchnie procentowe, z których każda część to 9% powierzchni. Wyjątek stanowi tu kończyna dolna i korpus, które liczy się jako 18% powierzchni, głowa, na którą przypada 9% powierzchni, oraz narządy płciowe, które stanowią 1% powierzchni. W przypadku kończyny dolnej trzeba zwrócić uwagę na to, czy kończyna została poparzona z przodu i z tyłu, lub np. czy została poparzona tylko łydka bądź udo, wtedy określenie obszaru będzie mniejsze, niż wspomniane 18%.

Określenie stopnia oparzenia

Oparzenia dzielimy na 3 stopnie.

  • stopień I - objawia się zaczerwienieniem skóry i lekkim obrzękiem, obejmuje tylko naskórek.
  • stopień II

- II a, powierzchowne - dotyczy naskórka i części skóry właściwej, objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem, pojawiają się też pęcherze z płynem surowiczym, pokryte martwym naskórkiem.

- II b, głębokie - obejmujące nie tylko naskórek, ale również pełną grubość skóry właściwej. Skóra zabarwiona jest na biało, natomiast w okolicach mieszków włosowych występują czerwone kropki.

  • stopień III - skóra ma kolor perłowo-biały lub brunatny, jest wysuszona i twarda. Oparzenie dotyczy całej grubości skóry właściwej, włącznie z naczyniami, nerwami w skórze oraz podskórną tkanką tłuszczową.

#SPJ1