Odpowiedź :
ETANOL
Wzór: C2H5OH
Właściwości: ciecz lotna, bezbarwny, ma gęstość mniejszą od gęstosci wody, bwrdzo dobrze miesza sie z wodą, odczyn obojętny, ma charakterystyczny zapach, ścina białkoz ulega reakcjom spalania.
Zastosowanie: do produkcji octu, jest składnikiem wódek i likierów, jest podstawowym skladnikiem kropli sercowych i żołądkowych, wykorzystywany w preparatach do dezynfekcji.
KWAS OCTOWY
Wzór: CH3COOH
Właściwości: ciecz, bezbarwny, ma charakterystyczny zapach, ulega reakcjom spalania, wykazuje odczyn kwasowy
Zastosowanie: otrzymywanie sztucznego jedwabiu, do wytworu aspiryny, do wyświetlania w kinach obrazów trójwymiarowych( w produkcji takich taśm uzywa sie tego kwasu)
ESTRY
Wzór ogólny: R1-C=O-O-R2
Zastosowanie: dodane do płynnych sosów zapobiegają ich mętnieniu, butanian butylu jest używany jako aromat ananasowy, są składnikami płynów do kąpieli (dodane do gorącej wody intensywniej pachną).
Właściwości: Estry niższych kwasów karboksylowych to bezbarwne, lotne ciecze, słabo rozpuszczalne w wodzie, dovrze rozpuszczalbe w alkoholu, mają przyjemny owocowy lub kwiatowy zapach. Estry o dłuższych łańcuchach węglowych to sobstancje, które swoim wyglądem przypominają tłuszcz lub wosk
REAKCJA ESTRYFIKACJI
np. mrówczan etylu(metanian etylu)
HCOOH + C2H5OH = HCOOC2H5 + H2O
(kwas + alkohol = ester + woda
Reakcji spalania etanolu nie pamiętam, ale mam nadzieje ze pomogłem