PRZECZYTAJ TEKST I WYKONAJ ZADANIA Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragment) I tak wszystkich pociągnął wymowny Gerwazy; Bo wszyscy ku Sędziemu mieli swe urazy, Jak zwyczajnie w sąsiedztwie: to o szkodę skargi, To o wyręby, to o granice zatargi. Jednych gniew, drugich tylko podburzała zawiść Bogactw Sędziego – wszystkich zgodziła nienawiść. Cisną się do Klucznika, podnoszą do góry Szable, pałki. - Aż Maciek, dotychczas ponury, Nieruchomy, wstał z ławy i wolnymi kroki Wyszedł na środek izby i podparł się w boki; I spojrzawszy przed siebie, i kiwając głową, Zabrał głos, wymawiając z wolna każde słowo, Z przestankiem i przyciskiem: «A głupi! a głupi! A głupi wy! Na kim się mleło, na was skrupi... To póki o wskrzeszeniu Polski była rada, O dobru pospolitym, głupi, u was zwada? Nie można było, głupi, ani się rozmówić, Głupi, ani porządku, ani postanowić Wodza nad wami, głupi! A niech no kto podda Osobiste urazy, głupi, u was zgoda! Precz stąd! Bo jakom Maciek, was, do milijonów Kroćset kroci tysięcy fur, beczek, furgonów, Diabłów!!!!... >> Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, (0-1 p.) ZADANIE 1 Na podstawie powyższego tekstu oceń, czy zdanie jest prawdziwe (P), czy fałszywe (F). Р F Maciek nie zgadza się ze zbuntowaną przeciw Sędziemu szlachtą. Р F Szlachta kieruje się prywatnymi urazami, a nie dobrem wspólnoty.​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zdanie pierwsze jest PRAWDĄ (Maciek nie zgadza się ze zbuntowaną szlachtą przeciw Sędziemu).

Zdanie drugie jest PRAWDĄ (Szlachta zamiast kierować się dobrem wspólnoty, dba o prywatne interesy).

Wyjaśnienie:

Maciek nie wytrzymywał kłótni i zwad pomiędzy Szlachtą, więc zabrał głos. Wypomina szlachcie, że przejmują się wyłącznie sobą, a nie skupiają się na dobru wspólnym ("o wskrzeszeniu Polski była rada, O dobru pospolitym, głupi, u was zwada?").

Szlachta zaczęła dbać o swoje interesy i skarżyła się na swoich sąsiadów ("mieli swe urazy, Jak zwyczajnie w sąsiedztwie"). Niektórzy byli zdenerwowani tylko tym, ile bogactw ma Sędzia ("drugich tylko podburzała zawiść Bogactw Sędziego").