Zadanie 1. Ania chciała kupić 10 jednakowych puszek karmy dla psa, ale zabrakło jej 11 złotych. Kupila 6 takich puszek karmy i zostalo jej 3,40 złotych. Ile kosztuje jedna puszka karmy? Zapisz obliczenia​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

kwota jaką posiadała Ania --> a

cena puszki karmy --> b

a - 10b = - 11

a - 6b = 3,4

a = - 11 + 10b

-11 + 10b - 6b = 3,4

a = - 11 + 10b

10b - 6b = 3,4 + 11

a= - 11 + 10b

4b = 14,4

a = - 11 + 10b

b= 14,4 : 4

a = - 11 + 10b

b = 3,6

a = - 11 + 10* 3,6

b= 3,6

a = - 11 + 36

b= 3,6

a= 25

b = 3,6

spr.

a - 10b = - 11

L= a - 10b = 25 - 10*3,6= 25 - 36= - 11

P= - 11

-11 = - 11

L=P

Odp. Jedna puszka karmy kosztuje 3,6 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Rozwiązanie za pomocą równania

a - 10b = - 11

a = - 11 + 10b

(podstawiam do drugiego równania)

a - 6b = 3,4

-11 + 10b - 6b = 3,4

10b - 6b = 3,4 + 11

4b = 14,4

b= 14,4 : 4

b = 3,6