Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Sarny należy do rodziny jeleni. Występują w dwóch rozmiarach – średnim i małym. Zamieszkują lasy Europy, lubią chłodniejszy klimat.
2. Umaszczenie sarny zmienia się w zależności od pory roku. Latem ich sierść ma odcień czerwieni, zimą mocno szarzeje, zaś zimą robi się brązowa. To co je wyróżnia, to jasna plama znajdująca się wokół biodra zwierzęcia.
3. Sarny nie mają ogona, mają za to bardzo krótkie poroże. Samce są większe od samic, te z kolei osiągają maksymalnie wysokość około 75cm i mogą ważyć 30 kg, ale zdarzają się i mniejsze okazy.
4. Wiek sarny jest uzależniony od jej woli przetrwania, od ostrożności i dobrego węchu. Zwykle sarny żyją około 7-8 lat, jednak w dogodnych warunkach mogą dożyć nawet 16 lat.
5. Sarny żywią się trawą, to ich ulubiony przysmak. Ale mogą też sięgać po liście, pędy drzew i owoce sezonowe. Cenią sobie czysty pokarm, nie zjedzą trawy na której wcześniej wypasało się na przykład bydło.
6. W okresie godowym samce sarny, często walczą o terytorium. Po zapłodnieniu samicy, zwykle odchodzą i samotnie wędrują po lasach.
7. Sarny mają giętkie, umięśnione i silne nogi, to pozwala im dosyć wysoko skakać, dzięki temu mogą przeskoczyć ogrodzenie i uciec z pułapki.
8. Mięso sarny jest prawdziwym rarytasem. Jest cenne ze względu na swoje walory smakowe.
9. W wielu zoo, można znaleźć udomowione sarny, które dają się karmić i głaskać gościom obiektu.
10. Sarny są dosyć płochliwe, to pozwala im przetrwać w trudnych warunkach dzikich lasów. Dzięki temu są w stanie szybko wyczuć i uciec od drapieżnika.
Wyjaśnienie: